Polska i niemiecka „wojna gazetowa i plakatowa” na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”

Jeżeli propagandę definiować będziemy jako zespół celowych działań, zmierzających do ukształtowania określonych poglądów lub zachowań pewnej zbiorowości, przypadek plebiscytu górnośląskiego, odbytego 20 marca 1921 roku możemy uznać za wzorcowy. Społeczność międzynarodowa próbowała rozwiązać polsko-niemiecki konflikt o Górny Śląsk na drodze pokojowej, wzywając mieszkańców spornego obszaru do wypowiedzenia się o jego przynależności w drodze głosowania. Obie strony zaangażowały w walkę plebiscytową ogromne środki, a propaganda – często ostra, niewybredna, odwołująca się już to do wysublimowanych uczuć, już to do najniższych instynktów – stała się najważniejszym bodaj ze sposobów pozyskiwania głosów Górnoślązaków.

Wystawa „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” w znacznej mierze składa się z oryginalnych materiałów propagandowych z epoki. Epoki, w której jedynym nośnikiem propagandy z oczywistych powodów był papier. Poprzez oryginalne plakaty, afisze, ulotki, znaczki, pocztówki, zachowane w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu możemy się przekonać, że żyjąc w epoce internetowego „hejtu” w zasadzie – poza udoskonaleniem technicznej strony przekazu — nie wymyśliliśmy niczego nowego…

 

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” 

data: 29 września 2019 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Maciej Droń
wstęp wolny