✡️ Po polsku czy w jidysz? Czym jest literatura żydowska? – wykład

Projekt „Uwaga na dziedzictwo!” to inicjatywa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu realizowana we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. W ramach działań projektowych zapraszamy nauczycieli, uczniów oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem dziedzictwa żydowskiego, szczególnie na Górnym Śląsku, do wzięcia udziału. W maju przygotowaliśmy wkład „Po polsku czy w jidysz? Czym jest literatura żydowska?”. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Edukacji: 32 281 82 94, w. 127.

Żydów żyjących diasporze charakteryzowała wielojęzyczność: znali oni język kraju, w którym się osiedlali i żyli, język hebrajski czyli główny język judaizmu oraz język żydowski, który był ich „własnym językiem” utworzonym na bazie języka miejscowego. Jednym z takich języków był/jest język jidysz mający zresztą kilka odmian, dialektów. Dlaczego powstał język jidysz? Jak brzmi? Czym różni się od hebrajskiego? Czy tylko mówiono czy także pisano w tym języku? Czy ktoś go dzisiaj używa? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych informacji na temat języka jidysz będzie można poznać podczas spotkania 25 maja.

kiedy? 25 maja 2023 (czwartek), godz. 12.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzą? Magdalena Pospieszałowska (MGB) i dr Anna Domagała (TSKŻ)
wstęp? obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127, 2 zł

Spotkanie zostanie zorganizowane wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – organizacją, która w ramach swej działalności zajmuje się kultywowaniem i promowaniem języka jidysz organizując m.in. kursy nauki tego języka oraz wydając jedyny periodyk na polskim rynku w języku polskim i jidysz.

Synagoga w Bytomiu