Omne vivum ex ovo – oprowadzanie kuratorskie

Omne vivum ex ovoJajo jaju nierówne – jedne duże, drugie małe, białe, czarne, jednolite i plamiste. Jak wyglądają jaja największych nielotów wymarłych i żyjących? Czym wyróżniają się jaja rekina? Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Omne vivum ex ovo – ekspozycji, która przedstawia to, co w świecie zwierząt skrzętnie skrywane jest przed cudzym wzrokiem.

Jaja składają bezkręgowce, w tym owady, a także kręgowce – ryby, płazy, gady, ptaki, a nawet ssaki – dziobak i kolczatka australijska. To jedna z faz rozwoju nowego osobnika. Wystawa Omne vivum ex ovo zwraca uwagę na ich różnorodność i zmienność ewolucyjną, pozwala też poznać rąbek intymnego życia zwierząt. Dowiadujemy się bowiem, w jakich środowiskach poszczególne gatunki przystępują do lęgów, kiedy to robią, jak często oraz jak wyglądają budowane przez nie gniazda.

Na ekspozycji znalazły się jaja 60 gatunków ptaków (w tym największe na świecie jajo strusia madagaskarskiego i najmniejsze – jajo kolibra), jaja gadów oraz rekinów, a także filigranowe jaja owadów. Kolekcja oologiczna uzupełniona jest o przykłady gniazd ponad 30 gatunków ptaków.

Aby uczestniczyć w oprowadzaniu, należy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe (bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 5 zł). Pół godziny wcześniej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po powiązanej z ekspozycją Omne vivum ex ovo wystawie Górnośląskie kroszonki 2016.

Data: 20 marca 2016 (niedziela), godz. 12.30
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzący: Roland Dobosz
Koszt: 5/6 zł