Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na pograniczu światów”

Wystawa Na pograniczu światówPodczas niedzielnego oprowadzania kuratorskiego po wystawie Na pograniczu światów popatrzymy na świat oczami śląskich artystów nieprofesjonalnych. Zgłębimy ich historie, będące niejednokrotnie oknem do niepowtarzalnego świata magicznych wizji. Dowiemy się między innymi, dlaczego Ludwik Holesz był zafascynowany erą karbońską, kto pojawia się na każdym obrazie Władysława Lucińskiego, co chce poprzez swoje grafiki przekazać Jan Nowak oraz jaką wewnętrzną walkę stoczył Waldemar Pieczko.

Aby wejść w świat twórczości nieprofesjonalnej i próbować ją zrozumieć, należy skupić się nie tylko na formie obrazu, grafiki czy rzeźby, ale także na ich przekazie. Ważne jest również poznanie biografii artystów. Ich pochodzenie oraz koleje losu mają bowiem istotny wpływ na tę twórczość. Dla artystów nieprofesjonalnych, których prace prezentowane są na wystawie Na pograniczu światów, sztuka stanowiła próbę ucieczki od ciężkiej, niejednokrotnie niebezpiecznej pracy. Była też uniwersalnym językiem pozwalającym tworzyć bez skrępowania, bo przecież proces twórczy to pozawerbalna komunikacja artysty ze światem.

Kurator wystawy Urszula Batko opowie o zjawisku, jakim jest sztuka nieprofesjonalna. Spotkanie będzie także okazją do poszukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tyle problemów przysporzyło badaczom sprecyzowanie tego terminu.

Data: 5 czerwca 2016 (niedziela), godz. 12.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzący: Urszula Batko
Koszt: bilet na wystawę czasową (5/6 zł)