Od historyzmu do modernizmu – oprowadzanie po gmachach Muzeum Górnośląskiego

Mamy propozycję dla tych, których fascynuje architektura i fotografia, ciekawi śląska moderna oraz którzy lubią zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki i słuchać o niezwykłej historii budynków.

Przed nami opowieść o niezwykłej historii i wyjątkowej architekturze dwu budynków. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu mieści się bowiem w dwu gmachach położonych po obu stronach dzisiejszej ulicy Wojciecha Korfantego. Frontem do placu Jana III Sobieskiego usytuowany jest ogromny, przywodzący na myśl gigantyczną betonową kratę, budynek główny, którego budowa przypadła na przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po drugiej stronie ulicy Wojciecha Korfantego, stanowiącej historyczną granicę pomiędzy Bytomiem a dawną wsią Rozbark, wznosi się przypominający teatralną dekorację do rycerskiego romansu budynek dawnego starostwa powiatowego. Zbudowano go u schyłku XIX wieku. Trudno uwierzyć, że wzniesienie obu tych budynków dzieli od siebie zaledwie trzydzieści kilka lat!

O niezwykłych losach obu gmachów oraz o fascynującej drodze europejskiej architektury od historyzmu do modernizmu opowiedzą na spotkaniu poświęconym muzealnym gmachom historyk sztuki Iwona Mohl, p.o. dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, oraz Maciej Droń, kustosz Działu Historii. Spotkanie będzie również okazją do spaceru po obu budynkach i przyjrzenia się wielu niezwykłym szczegółom, które zwiedzającym – nastawionym na oglądanie muzealnych ekspozycji – zazwyczaj umykają. Oprowadzanie jest wstępem do sierpniowych warsztatów fotografowania architektury.

data: 27 lipca 2019 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzą: Maciej Droń i Iwona Mohl
wstęp wolny

więcej o warsztatach fotografowania architektury „Od historyzmu do modernizmu”

więcej o gadżetach z wizerunkami gmachów Muzeum Górnośląskiego: magnesy i torba

więcej o książce Beate Störtkuhl „Modernizm na Śląsku 1900-1939. Architektura i polityka”

więcej o publikacji „Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów”