O ptakach krukowatych Corvidae, nie tylko na Górnym Śląsku

Kawka, fot. Piotr Cempulik

Krukowate to rodzina ptaków z rzędu wróblowych i podrzędu śpiewających. Obejmuje ona 25 rodzajów i 120 gatunków. Jej przedstawiciele zamieszkują prawie cały glob.

W czasie wykładu, na który zapraszamy 10 listopada, dr Piotr Cempulik – pracownik Działu Przyrody MGB oraz Marta Pankiewicz-Rymiorz z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” przedstawią wyniki badań nad przedstawicielami tej rodziny ptaków.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. kiedy i gdzie wyewoluowała ta grupa ptaków, gdzie występuje ich największa różnorodność oraz jakie gatunki krukowatych przystępują do lęgów na terenie Polski oraz Górnego Śląska.

Prowadzący przybliżą trendy populacyjne krajowych ptaków krukowatych, opowiedzą o ich koczowaniu, noclegowiskach i migracjach, o pokarmie i zachowaniach pokarmowych. Postarają się również odpowiedzieć na pytania: co wiemy na podstawie obrączkowania ptaków krukowatych Europy? Czy istnieje wpływ sroki na populacje ptaków śpiewających? Co było przyczyną powstania dwóch gatunków – wrony i czarnowrona? Co to jest gnieżdżenie kooperatywne i czy w populacjach czarnowrona ma ono wpływ na przeżywalność piskląt?

Data: 10 listopada 2016 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: dr Piotr Cempulik (Muzeum Górnośląskie), Marta Pankiewicz-Rymiorz (Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”)
Wstęp wolny