„Noc kryształowa w Bytomiu” – spotkanie towarzyszące wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”

 

Czwartkowego wieczora zachęcamy do pielęgnowania pamięci o bolesnych wydarzeniach nocy kryształowej, która dotknęła także bytomskich Żydów.

Spotkanie poświęcone nocy kryształowej w Bytomiu zacznie się przy wyjątkowym eksponacie prezentowanym na wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie” – kipie Samuela Franza Hirscha, która ocalała z pożogi trawiącej miasto w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Jarmułka, jaką Samuel Hirsch, bytomski Żyd, nosił, kiedy był chłopcem śpiewającym w chórze synagogalnym, znaleziona na zgliszczach i uratowana przez jego ojca z popiołów synagogi, będzie punktem wyjścia do opowieści o wydarzeniach, o których nie wolno zapomnieć.

Od historii losów ocalonej kipy opowieść potoczy się przez pryzmat wspomnień kilku bytomskich Żydów, m.in. Maxa Rubena Guttmanna, Martina Hirscha czy nieznanego z imienia Pana Wernera. Retrospekcje te pochodzą w lwiej części z zasobów Instytutu Leo Baecka w Nowym Jorku i dają wstrząsający obraz wydarzeń tamtego dnia i nocy, a także kolejnych dni, podczas których rozpętała się prawdziwa obława na bytomskich Żydów. Jej skutkiem było masowe wywożenie schwytanych do obozu w Buchenwaldzie.

Pamięć o nocy kryształowej w Bytomiu będzie przywołana obrazami i słowami użytymi przez świadków tamtych zdarzeń, a nie historyków. Podczas spotkania bowiem przytoczone zostaną obszerne fragmenty zapisków i komentarzy tych, których tragedia listopadowej nocy bezpośrednio dotknęła. To jedyna okazja, by doświadczyć żywej pamięci o bolesnych wydarzeniach sprzed lat – dzięki tym mało znanym, ale przejmującym skrawkom wspomnień.

data: 8 listopada 2018 (czwartek), godz. 17.00
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2, przestrzeń wystawy „100 x 100. Nasze Stulecie”
prowadzi: Leszek Jodliński
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

 

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”