(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy – oprowadzanie z kuratorem

Zapraszamy na fascynującą opowieść o niezwykłych zabytkach broni białej!

Jej głównymi bohaterami są miecze z epoki brązu (zwłaszcza tak zwane antenowe), które należą do bardzo rzadkich i cennych eksponatów. Nie były wykuwane, ale odlewane ze stopu miedzi z cyną, a wykonano je około 1000–800 lat p.n.e. Trafiały do rąk najlepszych ówczesnych wojowników.

W 1922 lub 1923 roku we wsi Kielcza w województwie opolskim dokonano niesamowitego odkrycia – podczas prac związanych z zalesianiem przypadkowo znaleziono trzy miecze (a dokładniej: dwa i fragment trzeciego). Szczególnie cenny był jeden z nich – o charakterystycznej głowicy w kształcie niedomkniętych spiral. W Europie takich mieczy odkryto około 180, z czego aż 35 w Polsce! Obecnie w polskich muzeach jest ich zaledwie 15, pozostałe niestety zaginęły podczas II wojny światowej.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie przybliży historię miecza z Kielczy. Ten unikatowy zabytek w 1929 roku trafił do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wraz z fragmentem głowni drugiego okazu. Trzeci miecz zgubił się wkrótce po odkryciu. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali z bytomskiej placówki najcenniejsze zbiory archeologiczne. Po zakończeniu wojny, podczas szacowania strat, okazało się jednak, że wśród zbiorów, które zaginęły, jest także miecz z Kielczy. Dopiero w 2014 roku miecz został odnaleziony w Muzeum Powiatowym w Nysie. Bazując na przedwojennym zdjęciu z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Jest ona prezentowana na wystawie obok oryginalnego eksponatu.

Podczas zwiedzania nie zabraknie też innych brązowych mieczy ze zbiorów archeologicznych Muzeum Górnośląskiego. Będzie można przyjrzeć się m.in. najstarszemu eksponatowi (datowanemu na około 1600–1300 rok p.n.e.) znalezionemu w Leśnikach na Opolszczyźnie i pięknemu mieczowi z Gamowa o wyjątkowej, inkrustowanej żelazem rękojeści.

Nie przegapcie okazji, by posłuchać tych niepowtarzalnych historii.

data: 8 lipca 2018 (niedziela), godz. 15.00
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Beata Badura
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

więcej o wystawie czasowej „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”