(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy – oprowadzanie z kuratorem

Kielcza to niewielka wieś w województwie opolskim, położona na lewym brzegu Małej Panwi. To tutaj w roku 1922 lub 1923 dokonano niezwykłego odkrycia – przypadkowo znaleziono trzy miecze, a dokładniej: dwa i fragment trzeciego. Szczególnie cenny był jeden z nich o charakterystycznej głowicy w kształcie niedomkniętych spiral.

Miecze z epoki brązu (zwłaszcza tak zwane antenowe) należą do bardzo rzadkich i cennych pod każdym względem zabytków. Wykonano je około 1000–800 lat p.n.e. Misternie ozdabiane, trafiały do rąk najlepszych wojowników i ówczesnych wodzów. W Europie odkryto ich około 180, z czego aż 35 w Polsce! Obecnie w polskich muzeach jest ich zaledwie 15, pozostałe niestety zaginęły podczas II wojny światowej.

Zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem, które przybliży historię miecza z Kielczy. Ten unikatowy zabytek w 1929 roku trafił do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wraz z fragmentem głowni drugiego okazu. Trzeci miecz zgubił się wkrótce po odkryciu. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali z bytomskiej placówki najcenniejsze zbiory archeologiczne. Po zakończeniu wojny, podczas szacowania strat, okazało się jednak, że wśród zbiorów, które zaginęły, jest także miecz z Kielczy.

 

 

 

 

 

 

Dopiero w 2014 roku miecz został odnaleziony w Muzeum Powiatowym w Nysie. Wykorzystując przedwojenne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Jest ona prezentowana na wystawie obok oryginalnego eksponatu.

Oprócz skarbu z Kielczy na wystawie można podziwiać inne brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum Górnośląskiego, takie jak ten znaleziony przypadkowo w bagnie w Leśnikach na Opolszczyźnie (najstarszy, datowany na około 1600–1300 rok p.n.e.), inkrustowany żelazem skarb z Gamowa w powiecie raciborskim czy piękny eksponat odkryty w Strzelnikach w powiecie brzeskim.

Gratka nie tylko dla miłośników historii!

data: 1 lipca 2018 (niedziela), godz. 14.00
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Beata Badura
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

więcej o wystawie czasowej „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”