Z jakim skutkiem i przy użyciu jakich form przekazu propaganda plebiscytowa trafiała do Górnoślązaków? Odpowiedzi na te pytania poznamy w trakcie pierwszego oprowadzania z kuratorem po wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”. Spotkanie skłoni do refleksji nad codziennością Górnoślązaków zdeterminowaną przez propagandę plebiscytową oraz pobyt Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej.
O przeciwnościach losu, z którymi musieli zmierzyć się Górnoślązacy oraz o niespokojnych i niepewnych czasach powojennych opowie dr Przemysław Jagieła.
W 2019 roku mija sto lat od wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, włączając się w obchody tego czasu, proponuje szczególną wystawę. Jej zamysłem jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.
Na ekspozycji zaprezentowane są plakaty i afisze z tego czasu – instrumenty zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Pozwala to na przyjrzenie się naturze ówczesnej komunikacji społecznej i zilustrować spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych. Wszystkie odnowione i poddane konserwacji plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich uzupełnieniem są inne eksponaty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, takie jak: odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety czy dokumenty osobiste oraz inne dokumenty i fotografie. Wszystko to obrazuje polską i niemiecką walkę plebiscytową o Górny Śląsk, a także tytułową codzienność Górnoślązaków w tym czasie.
Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
data: 25 sierpnia 2019 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: dr Przemysław Jagieła
wstęp wolny