Muzyczne światy Heinricha Schulza-Beuthena

Niestety jesteśmy zmuszeni odwołać prelekcję z powodu choroby prowadzącej. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy, a o nowym terminie poinformujemy niebawem.

Heinrich Schulz-Beuthen mawiał: Sens świata pozostaje niezgłębiony, więc włącz się w tajemnicę istnienia. Przez całe życie starał się być wierny tej zasadzie. Urodził się w Bytomiu, w rodzinie o tradycjach aptekarskich. Nie kontynuował ich jednak, świadomie wybrał sztukę.

Heinrich Schulz-Beuthen pracował i tworzył w wielkich ośrodkach muzycznych Europy przełomu XIX i XX w., w Zurychu, Wiedniu czy Dreźnie. Był kompozytorem wielowymiarowym i ponadczasowym, ciągle poszukującym i otwartym na otaczającą go rzeczywistość, z której czerpał inspiracje. Heinrich Schulz-Beuthen był romantykiem-marzycielem, spełnionym, ale i niespełnionym zarazem. Uwodził odbiorców kunsztem, mnogością podejmowanych tematów, zapraszając ich do pięknego i bogatego świata dźwięków. Przez krytyków był porównywany z Wielkimi jego czasów – Richardem Wagnerem, Franzem Lisztem czy Johannesem Brahmsem, z których tych dwóch ostatnich znał osobiście. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych. Co warte podkreślenia należał do kościoła ewangelickiego. Cechowała go głęboka i świadoma religijność, którą wyniósł z domu rodzinnego. Wiele spośród jego utworów nawiązywało do tematyki sakralnej, były to poematy symfoniczne oraz uważane przez Franza Liszta za doskonałe psalmy.

Prelekcja realizowana w ramach projektu „Jubileusz 500-lecia Reformacji”, towarzyszy wystawie „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX  i XX wieku”.

 

data: 18 stycznia 2018 (czwartek), godz. 17.00
miejsce: Przestrzeń wystawy „Radą i czynem. Luteranie w XIX i XX wieku”, gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2 Bytom.
prowadzi: dr Joanna Lusek
wstęp z biletem na wystawy czasowe (bilet cały 4,00 zł, bilet ulgowy 2,50 zł)