Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica – oprowadzanie z kuratorem

Wystawa ukazuje twórczość wybitnego artystycznego duetu Leniców – ojca Alfreda i syna Jana. Alfred Lenica to jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli malarstwa abstrakcyjnego inspirowanego informelem. To także twórca pierwszego polskiego obrazu taszystowskiego. Mimo że z wykształcenia był muzykiem, na stałe wpisał się w kanon malarstwa polskiego drugiej połowy XX wieku. Jan Lenica zaś był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu (jest też autorem tego określenia) i twórcą awangardowych filmów animowanych, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie.

Tytuł wystawy w bezpośredni sposób odnosi się do słów Alfreda Lenicy: „Rysunek, linia jest architekturą; farba, kolor – muzyką obrazu”. Muzyczne konotacje stanowiły wspólny mianownik twórczości obu artystów – mimo że tworzyli w skrajnie odmiennych stylach. To właśnie z głębokiego zamiłowania do muzyki zrodziło się słynne powiedzenie Jana Lenicy, że „plakat musi śpiewać”.

Wystawa z pewnością zainteresuje miłośników nie tylko sztuki nowoczesnej, ale także muzyki, teatru czy filmu ze względu na wielowymiarowość twórczości prezentowanych artystów, zwłaszcza że została wzbogacona o program wydarzeń towarzyszących, takich jak pokazy filmowe z komentarzem ekspertów – badaczy twórczości Leniców.

 

data: 17 czerwca 2018 (niedziela), godz. 14.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Helena Kisielewska
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

więcej o wystawie czasowej „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”