Między fotografią teatralną a kreowaniem własnych światów – spotkanie z Magdą Hueckel z cyklu „Akademia fotografii”

„Warunkiem tworzenia sztuki jest bycie cały czas w drodze. Cały czas trzeba wychodzić ze strefy komfortu, ryzykować, wchodzić na nierozpoznane terytoria. Bo inaczej będziemy rzemieślnikami” – tak o swojej pasji fotografowania mówi Magda Hueckel. Do ciągłego „bycia w drodze” traktowanego zarówno dosłownie, jak i w sensie metaforycznym przyznaje się wielu artystów, nie każdy jednak jest gotów eksperymentować z tak różnymi typami fotografii, za każdym razem pokazując te same istotne dla niego zagadnienia. A co ma wspólnego podróż w głąb Afryki z fascynacją rodzimym teatrem? Tego między innymi będzie można dowiedzieć się podczas spotkania.

„Moja autorska selekcja zdjęć z teatru to opowieść o ciele doprowadzonym do ekstremalnego stanu. To temat, który mnie pociąga: cielesność, organiczność, relacja ducha z materią. Podobny motyw jest w Animie. To wszystko jedna opowieść. O ciele i o rytuale. Autoportrety to też ta sama opowieść. Tylko inna forma. A teatr – to dla mnie najwyższa i najbliższa forma sztuki. To zderzenie świata wizualnego, muzycznego, to niepowtarzalny moment, który nigdy nie będzie taki sam, jest tam człowiek i oczywiście literatura, bo w tym wszystkim zawsze jest historia. To ta kompletność formy wywołuje emocje, bo oddziałuje na widza na wszystkich poziomach”.

Magda Hueckel, „Rituals Madonna”

Magda Hueckel (1978) – absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Prezydenta Miasta Sopotu. Jej pasją jest sztuka wizualna, fotografia teatralna, scenografia i podróże. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw indywidualnych i grupowych na całym świecie, w Tate Britain w Londynie, podczas Triennale Fotografii w Hamburgu, festiwalu Circulation w Paryżu, w Fotohuset w Kristiansand oraz La(b) Galerie Artyfact w Paryżu. W 2013 roku ukazał się drukiem jej album „ANIMA. Zdjęcia z Afryki 2005–2013”, a w 2015 roku – „Hueckel/Teatr”. Oba wydawnictwa nominowane były do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku. Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim w zakresie realizacji filmowych jako scenarzystka i production designer. Ich wspólny dokument „Nasza klątwa” został nominowany do Nagrody Akademii Filmowej i otrzymał szereg nagród na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

„Akademia fotografii” to seria comiesięcznych spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. Czerpiemy z doświadczeń najlepszych, dlatego na nasze spotkania zapraszamy wyjątkowych artystów. To miejsce starcia różnych poglądów i różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Pokazujemy różnorodność zjawisk występujących w dziedzinie fotografii, odkrywamy rozmaite drogi i motywy twórczości. Obok mistrzów fotoreportażu wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich ukryte w obrazie fotograficznym? Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania zaprezentują raz w miesiącu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

„Akademia fotografii”:
– comiesięczne spotkania z wyjątkowymi artystami;
– uznani pasjonaci fotografii z bogatym doświadczeniem;
– różne spojrzenia i poglądy na fotografię;
– różnorodność zjawisk: fotoreportaż, sztuka konceptualna, fotografia modowa, teatralna i akty.

data: 6 marca 2019 (środa), godz. 18.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Magda Hueckel
wstęp: 5 zł

Kolejne tematy spotkań w ramach cyklu „Akademia Fotografii”:
„Śląsk, jakim go widzę”, Arkadiusz Gola (3 kwietnia 2019, środa, godz. 18.00)
„Akt w czerni i bieli”, Arkadiusz Branicki (8 maja 2019, środa, godz. 18.00)
„Świat z gliny, papieru i cegieł. Fotomontaż artystyczny”, Marcin Sacha (12 czerwca 2019, środa, godz. 18.00)