Magia archeologii – archeologia magii

Magia i rytuały były pierwotnie częścią codziennego życia. Archeolodzy odkrywają przedmioty z nimi związane najczęściej na cmentarzyskach, w grobach naszych praprzodków. Jednym z najciekawszych okazał się grób szkieletowy odkryty w Przeczycach – nekropolii kultury łużyckiej, datowanej na 800–550 r. p.n.e. Znalezione przedmioty – kościany amulet i instrument dęty (multanki), skłoniły badaczy do wysunięcia tezy, że zmarły 60-letni mężczyzna był szamanem. Z tego samego cmentarzyska pochodzi także niewielki gliniany pucharek z interesującym ornamentem rytym. Jedni twierdzą, że to wizerunek słoneczka, drudzy, że to podobizna szamana.

Inne przedmioty, związane z praktykami rytualnymi to trójnożne naczynia, jak to odkryte na cmentarzysku kultury przeworskiej w Olsztynie koło Częstochowy (na zdjęciu). Symbolizowały one związek świata podziemnego, ziemi i nieba. Przejawy zachowań magicznych i rytualnych odnaleźć można także w innych miejscach. Są to np. kamienne kręgi czy depozyty wodne lub bagienne, wiązane najczęściej ze składaniem ofiar.

Takim fascynującym, zaskakującym i tajemniczym odkryciom poświęcony będzie wykład, który poprowadzi 29 listopada archeolog Beata Badura.

 

Wykład towarzyszy wystawie „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka mistrza”

Data: 29 listopada 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
Prowadzi: Beata Badura
Koszt: wstęp wolny