Łuk – rewolucja. Groty strzał w zbiorach Działu Archeologii MGB

Łuk – rewolucja. Groty strzał w zbiorach Działu Archeologii MGBNaukowcy wciąż spierają się o to, kiedy wynaleziono łuk. Dzięki badaniom archeologicznym moment ten coraz bardziej oddala się w czasie. Najstarsze, pochodzące sprzed około 65 tysięcy lat, kamienne groty strzał odkryto w jaskini Sibudu w Afryce Południowej. Chociaż nie natrafiono tam na relikty łuku, groty stanowią pośredni dowód znajomości tej broni.

Znalezione w trakcie wykopalisk łuki są o wiele młodsze – mezolityczne okazy z Bolkowa na Pomorzu Zachodnim i Holmegaard w Danii datuje się na 8. tysiąclecie p.n.e. W zbiorach naszego Działu Archeologii znajduje się replika tego ostatniego oraz spora liczba grotów strzał z różnych epok. Do ich produkcji używano kamienia, kości, poroża, brązu i żelaza, miały też różne kształty i rozmiary.

O tym, czy wynalezienie łuku istotnie było rewolucją i czy łuk wykorzystywano wyłącznie jako broń, dowiedzieć się będzie można w czasie kolejnego wykładu z cyklu Skarby MGB. Zgodnie z tradycją słuchacze będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska zabytkom, które zaprezentuje archeolog Beata Badura.

Data: 30 marca 2016 (środa), godz. 17.00
Miejsce:
gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura
Wstęp wolny