Kręć się, kręć, wrzeciono. Zabytki związane z tkactwem w zbiorach MGB

Spotkanie Kręć się, kręć wrzecionoTkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają młodszej epoki kamienia – neolitu. To właśnie wtedy, około 7500 lat temu, wynaleziono pionowy warsztat tkacki, który służył do produkcji tkanin o splocie płóciennym. Dalszy rozwój tkactwa umożliwiło odkrycie przędzenia.

W zbiorach Działu Archeologii MGB znajduje się kilkadziesiąt zabytków związanych z tkactwem, datowanych na neolit, epokę brązu, żelaza i średniowiecze. Są to przede wszystkim ciężarki tkackie i przęśliki. Te ostatnie, w postaci różnego kształtu krążków, najczęściej glinianych lub kamiennych, służyły jako ciężarki przymocowane do wrzecion. Zwiększały bezwładność wrzeciona i zapobiegały zsunięciu się nawiniętych na nie nitek.

W czasie spotkania, na które zapraszamy w środę, 21 września, zaprezentowane zostaną m.in. rekonstrukcja pionowego warsztatu tkackiego oraz fragmenty tkanin odkrytych w czasie wykopalisk archeologicznych, pochodzących z zamku w Siewierzu i cmentarzyska łużyckiego w Łabędach-Przyszówce.

Data: 21 września 2016 (środa), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura
Wstęp wolny