Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu – otwarcie wystawy

Hubert Hilscher należał do grona najbardziej znaczących grafików projektowych, których twórczość nadała kształt polskiej plastyce nowoczesnej. W środowisku uzyskał pozycję autorytetu – zarówno w sensie moralnym, jak i artystycznym. Jego prace będą gościć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu już od 5 września 2019 roku.

Wystawa czasowa „Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu” to przekrój twórczości grafika. Był autorem ok. 300 plakatów, najczęściej do wystaw i imprez muzycznych (np. „Warszawskiej Jesieni”). Opracował graficznie ok. 150 książek, głównie wydawnictw albumowych o sztuce. Jego prace kontrastowały z wyrafinowaną poetyką plakatów polskiej szkoły. Charakteryzowały się funkcjonalizmem i obiektywizmem. O sobie mawiał: „Ja byłem konserwatystą. Wynikało to z mojego zamiłowania do precyzji i pewnych skłonności do geometrii”.

 

Obok tej dużej dozy racjonalizmu prace Hilschera niepozbawione są jednak także pewnej nuty ciepła, którą odnajdujemy chociażby w pamiętnych posterach cyrkowych. Stanowią one nie tylko mistrzowski popis na z pozoru banalny temat, ale podkreślają również poczucie humoru autora i ujawniają służebność jego dzieła, które ma cieszyć oko i bawić.

Osobne zagadnienie stanowią samodzielne opracowania edytorskie różnego typu publikacji. Jako pewną całość należy traktować kilkanaście okładek legendarnego pisma „Projekt”, z którym Hilscher był związany przez dwie dekady. Warto też przyjrzeć się wnętrzu pisma, niewątpliwie bowiem na rozpoznawalność tego cieszącego się w owym czasie ogromną renomą w kraju i za granicą tytułu znacząco wpłynął wprowadzony przez grafika nowy layout o racjonalnym układzie kompozycyjnym, wzmacniającym informacyjną funkcję publikacji.

 

otwarcie wystawy: 5 września 2019 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania:
 5 września – 3 listopada 2019
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
kurator: Irena Przymus (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
koordynator wystawy: Helena Kisielewska (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)