🧶 Haft współczesny. Monika Drożyńska – pokaz

Haft, tkactwo czy nawet ceramika przestały być synonimem domowych prac użytkowych przypisywanym głównie kobietom. W Ameryce Południowej działa kolektyw mężczyzn, który robi na drutach w miejscach publicznych po to, aby jak piszą sami aktywiści: „Utkać nowe społeczeństwo, przemyśleć nową męskość i przełamać stereotypy i paradygmaty”. W Polsce także nie brakuje artystów i artystek, którzy używają sztuki tekstylnej na froncie sztuki współczesnej. Chcą zwracać uwagę, uwrażliwić społeczeństwo, walczyć z wykluczeniem oraz utartymi schematami.

Jedną z najbardziej znanych i najbardziej aktywnych twórczyń w tej dziedzinie jest Monika Drożyńska. Hafciarka jest obecna nie tylko w galeriach, muzeach czy w domowych pieleszach wielu prywatnych kolekcjonerów, ale także w przestrzeni publicznej. Jej hasła-klucze czy tekstylna poezja działają jak budzik dla przechodniów uśpionych miast i użytkowników komunikacji publicznej. Pobudka! Zastanów się, pomyśl, rozejrzyj, ale też zajrzyj w głąb siebie.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zaprezentowane zostaną dwie prace Moniki Drożyńskiej z cyklu „Czarno na białym”. Obydwie zostały wykonane autorskim ściegiem, techniką haftu płaskiego. Prace inspirowane są regionem, a nawet samym Bytomiem. Ponadto w sobotę, 17 września, o godzinie 14.00 spotkamy się na prezentacji twórczości autorki haftów, podczas której omówimy wielki powrotu do łask „robótek ręcznych” w aktualnych działaniach artystycznych.

Monika Drożyńska – artystka sztuk wizualnych, hafciarka, aktywistka. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prekursorka technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej. Interesuje się językiem, który bada za pomocą haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwig w Wiedniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie, Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli i nie tylko.. Jej prace znajdują się w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i w wielu innych miejscach.

kiedy? 17 września 2022 (sobota), godz. 14.00
gdzie? pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Urszula Mikoś
wstęp? 1 zł, wykład realizowany w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa”

autor zdjęcia: Mateusz Torbus