Górnoślązaków portret własny. Wspomnienia mieszkańców Górnego Śląska z okresu powstań i plebiscytu jako źródło historyczne i świadectwo epoki – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”

Kobiety, mężczyźni, młodzież, dzieci…ich biografie nikną najczęściej z kart historii, po spełnieniu obywatelskiego obowiązku, tj. po przyłączeniu wschodniej części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Niezwykły czas, miejsca i postaci pozostają nadal żywe, ocalone w relacjach świadków wydarzeń sprzed 100 lat. Wspomnienia pozwalają na podróż w czasie i odpowiedź na wiele nurtujących pytań, m.in. jaki charakter miał udział przeciętnych Górnoślązaków w tych niezwykle ważnych wydarzeniach społeczno-politycznych, zmierzających do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającego się po latach niebytu państwa polskiego, jakie nastroje społeczne wówczas panowały, jakie cele towarzyszyły świadkom historii w kontekście zachowania dziedzictwa, rozumianego poprzez kultywowanie tradycji, naukę języka polskiego oraz pielęgnowanie wartości ponadczasowych.

fot. dr Joanna Lusek

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o wystawie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” 

data: 27 października 2019 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: dr Joanna Lusek
wstęp wolny