Galeria Malarstwa Polskiego oraz spotkanie przy obrazie Mariana Konarskiego „Ja” – oprowadzanie z kuratorem w ramach cyklu „Malarski deser”

Marian Konarski (pseudonim Marzyn z Krzeszowic) był jednym z najbardziej uzdolnionych członków Szczepu Szukalszczyków herbu Rogate Serce. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Jarockiego, Ignacego Pieńkowskiego i Xawerego Dunikowskiego. Już w latach 30. XX wieku jego twórczość była uwarunkowana fascynacją poezją – na łamach prasy publikował pojedyncze wiersze z czasów młodości. Zmiany stylistyczne zachodzące w twórczości artysty, zupełnie rozbieżne z wytycznymi Stanisława Szukalskiego, doprowadziły do odejścia Konarskiego z kręgu szukalszczyków w 1932 roku. Mimo, że rozstanie nie przebiegało w miłej atmosferze, Konarski okazał się potem prawdziwym oparciem dla Stacha z Warty – nie tylko pomagał mu finansowo, ale przede wszystkim niósł mu przyjacielskie wsparcie.

W twórczości poruszał tematy narodowe i wątki egzystencjalne. Portretował także swoich przyjaciół, nadając ich wizerunkom rys psychologiczny. Tworzył również własne autoportrety – i właśnie jeden z nich będzie bohaterem majowego spotkania, które przybliży twórczość tego artysty.

Marian Konarski, „Ja” (1932)

Obraz „Ja” (1932) można oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego od 7 maja do 9 czerwca 2019 roku.

data: 12 maja 2019 (niedziela), godz. 12.30
miejsce: Galeria Malarstwa Polskiego, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Agnieszka Bartków
wstęp wolny

 

katalog towarzyszący wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”

więcej o wystawie stałej Galeria Malarstwa Polskiego