Dziedzictwo górnośląskie – dziedzictwo europejskie. W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości – oprowadzanie z kuratorem towarzyszące wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa oraz przypadająca w tym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłaniają do refleksji nad historią naszego regionu, Górnego Śląska, w kontekście dziedzictwa europejskiego. Wiąże się to niewątpliwie z poszukiwaniem i uświadamianiem sobie naszej tożsamości i rodzącej się świadomości lokalnej. O tym, co minione, opowiadają rzeczy, odtwarzając w pamięci wydarzenia i związane z nimi postaci.

Podczas oprowadzania rzeczy „opowiedzą” o skomplikowanej historii po zakończeniu I wojny światowej. Powstania śląskie i plebiscyt będzie można zobaczyć przez urnę plebiscytową, bijok, sztandar i odznaczenia, czy obronę Lwowa na przełomie lat 1918 i 1919. Okres międzywojnia przywołują historie takich przedmiotów i miejsc, jak: Księga Kobiet, Gimnazjum Polskie w Bytomiu, „Bery i bojki” Juliusza Ligonia, towarzystwa śpiewacze, plakat z koncertu Bronisława Hubermana. Czas II wojny światowej, czyli tzw. czasów (nie)oczywistych, to z kolei kipa Samuela Hirscha, talerz z Oflagu VII A Murnau, odzież obozowa Józefa Polaka. A czas okrutnego powojnia – repatriacji i ekspatriacji – jawi się przez historię kufra przesiedleńca ze Lwowa czy karykatury Stanisława Toegla. Okres PRL-u „jest opowiadany” posągiem Lenina, szkicem plakatu dożynkowego z 1945 roku, albumami z karnawału lipcowego. Wreszcie o latach 80. i 90. przypominają plakaty wyborcze czy przykłady sztuki nawiązujące do dramatycznych wydarzeń początku lat 80.. Będzie to więc fascynujący spacer przez elektryzującą historię i z historią: górnośląską, polską, europejską.

Europejskie Dni Dziedzictwa to, odbywające się w dniach 8–9 oraz 15–16 września 2018 roku w całym kraju, wielkie święto zabytków i tradycji regionów. Tegoroczna, już 26. edycja EDD, inspirowana jest 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i towarzyszy jej hasło „Niepodległa dla wszystkich”. Dwa wrześniowe weekendy to tysiące bezpłatnych ciekawych wydarzeń, rozbudzających zainteresowanie społeczności lokalnych odkrywaniem bogactwa własnego regionu oraz służące poznawaniu tradycji i kultury. To także część, zainicjowanego przez Komisję Europejską, Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. A odkrywanie wspólnego europejskiego, polskiego i śląskiego dziedzictwa oraz świadomość dorobku przeszłych pokoleń, nie tylko umożliwia zrozumienie przeszłości, ale i pozwala zdefiniować teraźniejszość i przyszłość.

data: 9 września 2018 (niedziela), godz. 12.30
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: dr Joanna Lusek
oprowadzanie z kuratorem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
wstęp wolny

więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”