CZAS – MIEJSCA – LUDZIE. Nazistowski system obozowy w latach drugiej wojny światowej / promocja książki

Spotkanie promujące książkę „ČAS – MÍSTA – LIDÉ. Systém nacistických táborů v letech druhé světové války / CZAS – MIEJSCA – LUDZIE. Nazistowski system obozowy w latach drugiej wojny światowej”, red. Martin Krůl i Joanna Lusek, Bytom–Český Těšín 2017

 

Druga wojna światowa stanowi szczególny okres w dziejach świata. Definiowana jest w kategoriach chaosu, destrukcji i ludzkiego cierpienia, determinowanego uczuciami niepewności i lęku, obawy o życie własne i najbliższych, nade wszystko zaś poczuciem wszechobecnej i wszechogarniającej śmierci. W świecie zdominowanym podczas wojny przez wieloaspektowo pojmowane pojęcie walki o przetrwanie zmuszano miliony spośród ludności cywilnej i żołnierzy do przeżywania traumy życia w odosobnieniu, za drutami. Druga wojna światowa to niewątpliwie okres, który nadal – pomimo upływu lat – stanowi przestrogę dla kolejnych pokoleń i nakazuje pamięć.

Fragment „Wstępu” (Martin Krůl i Joanna Lusek)

 

Publikacja „ČAS – MÍSTA – LIDÉ. Systém nacistických táborů v letech druhé světové války / CZAS – MIEJSCA – LUDZIE. Nazistowski system obozowy w latach drugiej wojny światowej pod red. Martina Krůla i Joanny Lusek to zbiór tekstów przygotowanych przez międzynarodowe grono autorów. Obejmuje ona 16 artykułów w językach: polskim, czeskim i niemieckim, podzielonych na 3 części tematyczne. W wieloaspektowy sposób przedstawia wyniki najnowszych badań poświęconych tematom z zakresu tak zwanej trudnej historii i pamięci społecznej o miejscach osadzenia (obozach koncentracyjnych, jenieckich i innych miejscach internowania), wpisujących się w zbrodniczy system eksterminacji, wprowadzony w III Rzeszy. Ostatnia część tomu nawiązuje do okresu powojennego. Opisano tu między innymi nierestrykcyjne obozy dla dipisów w Niemczech, obozy pracy powstałe na Górnym Śląsku i te dla deportowanych na Wschód. Wydawnictwo zamykają teksty poświęcone formom upamiętniania i edukowania w miejscach pamięci.

 

Publikacja jest zwieńczeniem czesko-polskiego projektu naukowo-badawczego „Vojenské zajatacké tabory Teschen béhem druhé svĕtové války / Obozy jenieckie Teschen w latach drugiej wojny światowej” zrealizowanego przez Pavlinę Padurovą i Martina Krůla (Muzeum Těšínska) oraz Joannę Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) w latach 2015–2016. Projekt został dofinansowany przez Czesko-Polskie Forum przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

 

Data spotkania: 25 października 2017, godz. 17.00

Miejsce: Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2

Prowadzi: dr Joanna Lusek

 

Miło nam poinformować, że 26 października 2017 o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki w Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie.