Barbara Bieniulis-Strynkiewicz, wybór szkiców i rysunków z kolekcji MGB – spotkanie przy obiekcie z kolekcji w ramach cyklu „Z głębi magazynu”

„Panowanie nad formą nie oznacza braku ekspresji. Wszak należy budować formę, a nie deformować naturę. Należy szukać. Czyż sztuka nie jest ciągłym poszukiwaniem porozumienia między sferą natury a sferą ludzkiej świadomości?”

Barbara Bieniulis-Strynkiewicz

Rzeźbiarka urodzona w Warszawie w 1922, zmarła tamże w roku 1996. Była także publicystką, nauczycielką, kierowniczką Zakładu Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w czasie studiów artystycznych w warszawskiej ASP w 1948 roku wyjechała do Paryża na roczne stypendium, które dopełniło jej edukację w zakresie rzeźby. Praca indywidualna nie była jednak jej głównym celem. Dziełem jej życia stała się Mogielnica, gdzie wraz z mężem Franciszkiem Strynkiewiczem i z pomocą córki Doroty, a także studentów i przyjaciół realizowała ideę ogrodu rzeźbiarskiego, przestrzeni dedykowanej relacji rzeźby współczesnej z naturą.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest w posiadaniu kilkuset prac tej autorki, m.in. licznych szkiców odtwarzających proces koncepcyjny rzeźby. Klika z nich zaprezentujemy w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Z głębi magazynów”, które można jednocześnie potraktować jako zapowiedź wystawy Barbary Bieniulis-Strynkiewicz w naszym Muzeum planowanej na 2022 rok.

kiedy? 13 czerwca 2021 (niedziela), godz. 12.30
gdzie? pl. J. III Sobieskiego 2
prowadzi: Urszula Mikoś
wstęp wolny

UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit osób na oprowadzaniu.