Śląsk, jakim go widzę – prezentacja fotografów ze Śląska – wykład z cyklu „Akademia Fotografii” (festiwal „Ślōnski szwōng”)

Górny Śląsk to od lat miejsce, gdzie mieszka i tworzy wielu wyjątkowych fotografów. Co roku powstają tu nowe fotograficzne historie, opowieści o tym, co nurtuje współczesnego artystę.

Arkadiusz Gola na prowadzonym przez siebie spotkaniu przedstawi kilku fotografów ze Śląska i ich prace. Zobaczymy między innymi zdjęcia wystawiane i publikowane w ciągu ostatniego roku, takich fotografów jak Jacenty Dędek z Częstochowy z cyklem portretprowincji.pl, Jadwiga Janowska z Knurowa z nagrodzonym w konkursie Grand Press Photo 2018 reportażu o postrzeganiu przez młodych świata wokół w trakcie wchodzenia w świadomą dorosłość. Będzie można zobaczyć materiał Piotra Zwarycza z największej akcji polskich strażaków w Szwecji podczas gaszenie pożarów lasów. Zobaczycie Państwo zdjęcia Michała Szalasta, który wyjątkowo sportretował ludzi protestujących pod sądami, Rafał Klimkiewicz zaś opowiedział o rosnącej fascynacji młodego pokolenia e-sportem. Będzie można jeszcze zagłębić się w niezwykłe zdjęcia z wystawy Josefa Mouchy „Do woja marsz” prezentowanej w maju w katowickiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików. Na zakończenie odbędzie się pokaz zdjęć z publikacji „Nieznany dworzec”, której autorami są Joanna Helander, Arkadiusz Gola i Ryszard Krynicki.

Spotkanie odbywa się w ramach „Ślōnskiego szwōngu”, festiwalu śląskiej kultury.

Arkadiusz Gola jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury, był również stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Zdjęcia Arkadiusza Goli znajdują się w zbiorach muzeów na Śląsku, w Krakowie i Ołomuńcu. Były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą, zobaczyć je można również w autorskich albumach „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”.

„Akademia fotografii” to seria comiesięcznych spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. Czerpiemy z doświadczeń najlepszych, dlatego na nasze spotkania zapraszamy wyjątkowych artystów. To miejsce starcia różnych poglądów i różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Pokazujemy różnorodność zjawisk występujących w dziedzinie fotografii, odkrywamy rozmaite drogi i motywy twórczości. Obok mistrzów fotoreportażu wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich ukryte w obrazie fotograficznym? Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania zaprezentują raz w miesiącu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

„Akademia fotografii”:
– comiesięczne spotkania z wyjątkowymi artystami;
– uznani pasjonaci fotografii z bogatym doświadczeniem;
– różne spojrzenia i poglądy na fotografię;
– różnorodność zjawisk: fotoreportaż, sztuka konceptualna, fotografia modowa, teatralna i akty.

data: 3 kwietnia 2019 (środa), godz. 18.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Arkadiusz Gola
wstęp: 5 zł
spotkanie to kōncek Ślōnskiego szwōngu – festiwalu śląskiej kultury

 

Kolejne tematy spotkań w ramach cyklu „Akademia Fotografii”:
„Akt w czerni i bieli”, Arkadiusz Branicki (8 maja 2019, środa, godz. 18.00)
„Świat z gliny, papieru i cegieł. Fotomontaż artystyczny”, Marcin Sacha (12 czerwca 2019, środa, godz. 18.00)

 

więcej o festiwalu „Ślōnski szwōng”

zobacz też pełen program wydarzeń festiwalu „Ślōnski szwōng”