1918–2018. Koniec i początek. U progu wolności – oprowadzanie z kuratorem towarzyszące wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”

Kolejna odsłona kuratorskiego oprowadzania po wystawie „100 x 100. Nasze Stulecie”. Tym razem będzie to niezwykła podróż do pierwszych lat po zakończeniu Wielkiej Wojny, czyli niespokojnego okresu powstań i plebiscytu.

To okazja, by przyjrzeć się historiom wyjątkowych przedmiotów: notatnikowi kieszonkowemu („Taschenmerkbuch”), w którym ktoś nieznany z imienia i nazwiska zanotował godzinę i datę zawieszenia broni na froncie zachodnim, będącą symbolem zakończenia I wojny światowej (i dniem odzyskania niepodległości Polski zarazem); obrazowi Leona Wyczółkowskiego; obrazowi Kazimierza Sichulskiego zatytułowanemu „Ukojenie”, przy którym pojawi się temat wojny polsko-bolszewickiej; a także łuskom armatnim, które staną się pretekstem do opowieści o konflikcie polsko-ukraińskim z lat 1918–1919.

 

 

 

 

 

 

Z kolei w klimat historii powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku w latach 1919–1922 wprowadzą charakterystyczne eksponaty z tamtych czasów – tzw. bijok/bijak (pałka Policji Plebiscytowej), urna wyborcza, chorągwie powstańców śląskich z Lubszy, półmisek z Hotelu Lomnitz, a także pamiątkowa plakietka, wydana z okazji przyłączenia Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Zapraszamy na niezapomniane spotkanie z minionym stuleciem!

 

data: 26 sierpnia 2018 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: dr Przemysław Jagieła
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

więcej o wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”

katalog towarzyszący wystawie czasowej „100 x 100. Nasze Stulecie”