🧸 LUTY I MARZEC – warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Warsztaty kreatywne w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
luty i marzec 2023
Na warsztaty obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127

WARSZTATY DLA DZIECI

4 lutego 2023 (sobota), godz. 12.30
Jak ze szmatki zrobić makatki?
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 14 zł

Chyba większość z nas kojarzy, jak wygląda tradycyjna śląska kuchnia z jej obowiązkowym byfyjem, biało-niebieską (rzadziej biało-czerwoną) kolorystyką, romami, na których wiszą szolki oraz niezastąpione garnitury (makatki). Podczas zajęć dowiemy się, do czego służyły te zdobione kawałki płótna, jakie wzory i hasła mogły się na nich znaleźć i czy wykonanie takiej makatki zawsze kończyło się sukcesem. Z pewnością zakończy się nim część warsztatowa, podczas której każdy z uczestników zaprojektuje swój własny wzór, a następnie przeniesie go na płótno. Wierzymy, że ten tradycyjny akcent doda unikalnego charakteru naszym współczesnym kuchniom.

11 lutego 2023 (sobota), godz. 12.30
Słodka historia pierniczka
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 14 zł

Pierniki i pierniczki na przestrzeni dziejów przybierały najróżniejsze, zawsze niezwykle ciekawe, a nieraz mające konkretne znaczenia, symboliczne kształty. Widzieliście ciasteczka w kształcie karocy zaprzężonej w konie albo w formie niedźwiedzia? A może wiecie, co znaczy otrzymanie pierniczka w kształcie eleganckiej, ozdobnej rękawiczki? Czy tylko serce jest symbolem miłości? Na zajęciach obejrzymy XVIII-wieczne formy piernikarskie i dowiemy się, jakie ukryte znaczenia mogą się za nimi kryć. Ozdobimy też pierniczki, które potem będzie można sprezentować komuś jako słodką walentynkę.

18 lutego 2023 (sobota), godz. 12.30
Miodem pachnące – warsztaty robienia świec woskowych
prowadzi: Marek Kulawik – „Moje pszczoły”
wstęp: 35 zł

To warsztaty rodzinne (bez limitu wieku uczestników), na których poznamy tajniki tworzenia ekologicznych świec z wosku i krok po kroku wykonamy je samodzielnie. W międzyczasie będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z pszczołami i zawodem pszczelarza, a stworzone przez nas arcydzieła świetnie nadadzą się na prezent dla kogoś bliskiego.

25 lutego 2023 (sobota), godz. 12.30
Starożytny Egipt w miniaturze
prowadzi: Marek Ryś
wstęp: 14 zł

Starożytny Egipt to niesamowite, tajemnicze miejsce, którego symbolami są olbrzymie piramidy i zamyślony sfinks. I oczywiście faraon ze złotą koroną na głowie. Nie trzeba jednak od razu pakować się i lecieć do Egiptu, żeby kawałek tej tajemniczej kultury mieć u siebie w domu. Wystarczy przyjść na nasze zajęcia, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a w dodatku wyjść z warsztatów z własnoręcznie wykonanymi miniaturowymi piramidami i sfinksem.

4 marca 2023 (sobota), godz. 12.30
Prehistoria jak malowana
prowadzi: Anna Rak
wstęp: 14 zł

Podczas warsztatów przyjrzymy się niezwykłym obrazom Ludwika Holesza – górnika, który, zainspirowany odciskami roślin znajdowanymi na odłamkach węgla, wykreował fantastyczny świat łączący epokę karbońską i ludzką wyobraźnię. A co stworzymy my, zainspirowani obrazami odciśniętymi w czarnym złocie? Ogromne widłaki, paprocie, skrzypy o niesamowitych kształtach – to wszystko odwzorujemy nie tylko za pomocą farb i pędzelków.

11 marca 2023 (sobota), godz. 12.30
Latanie dla każdego
prowadzi: Marek Ryś
wstęp: 14 zł

Od zarania dziejów, człowiek chciał się wzbić w powietrze i dorównać ptakom. Nie zawsze kończyło się to dobrze, o czym boleśnie przekonał się Ikar, ale w końcu udało się pokonać grawitację i polecieć… zwykle jako pasażerowie, bo niewielu stać na własny samolot. Na naszych zajęciach nie dość, że każdy zbuduje własny samolot, to jeszcze będzie mógł się zmierzyć z innymi w Wielkich Zawodach Lotniczych w kategoriach: najdłuższy lot i najefektowniejsza akrobacja. Emocje i satysfakcja gwarantowane – także dla rodziców, którzy niewątpliwie zechcą kibicować swoim pociechom.

18 marca 2023 (sobota), godz. 12.30
Laleczka-marzaneczka, czyli jak pożegnać zimę
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 14 zł

Po długiej mroźnej zimie wszyscy zaczynają tęsknić za wiosną. Ale ona nie pojawi się bez zaproszenia! Nasi przodkowie wierzyli, że ciepłe dni przychodzą, dopiero kiedy wykonamy laleczkę przedstawiającą Marzannę. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, co z taką laleczką należy zrobić, ale też poznają inne zwyczaje związane z początkiem wiosny. Każdy też będzie miał okazję wykonać swoją minimarzannę.

25 marca 2023 (sobota), godz. 12.30
Wiosna cała w kwiatach
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 14 zł

Kto po długich zimowych miesiącach nie tęskni za odrobiną ciepła i koloru? Na szczęście wiosna za pasem! Pomóżmy jej zakwitnąć całą paletą barw na wyjątkowych trójwymiarowych obrazach. Na zajęciach porozmawiamy o znaczeniu, jakie przebudzenie przyrody miało dla naszych przodków na Śląsku, i o tym, jakimi sposobami starano się przyspieszyć nadejście wiosny. Poznamy także technikę, która pozwoli zamienić, zdawałoby się, niepotrzebne „odpadki” w iskrzącą kolorami łąkę.

 WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

11 lutego 2023 (sobota), godz. 11.00
Etnotorby – warsztaty zdobienia metodą filcowania
prowadzi: Magdalena Pospeszałowska
wstęp: 35 zł (obowiązuje przedsprzedaż biletów)

Każdo gryfno frelka wie, że coby się wysztiglowoć, musi mieć tasia (torebkę), która dopełni całe łobleczenie. A jak wiadomo niełatwo znaleźć odpowiednią torebkę – dlaczego więc nie zrobić jej własnoręcznie zgodnie z własnym pomysłem i gustem? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy technikę filcowania na sucho. Filcowanie to nie tylko doskonały sposób na pobudzanie czy rozwijanie własnej kreatywności i zdolności manualnych, ale także świetna metoda na odprężenie się i odpoczynek od natłoku codziennych zajęć. Za inspiracje posłużą nam wzory ze strojów rozbarskich, a własnoręcznie wykonana torba będzie niewątpliwie dodatkiem, który zagwarantuje nam dumę, chwałę i zachwyt otoczenia.

4 marca 2023 (sobota), godz. 11.00
Warsztaty haftu cegiełkowego – średniowieczne techniki zdobnicze
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 35 zł (obowiązuje przedsprzedaż biletów)

Na warsztatach poznamy historię i kontekst kulturowy związany z tradycją germańskiego haftu cegiełkowego, który był bardzo popularny w Europie w okresie późnego średniowiecza. W praktyce wykorzystamy podstawowe techniki wzornicze, poznamy ich znaczenie i dowiemy się, jak w efektowny sposób ozdobić przedmioty codziennego użytku damy lub szlachcica.

1 kwietnia 2023 (sobota), godz. 12.30
Warsztaty zdobienia jajek metodą woskową
prowadzi: Izabella Terlecka-Synowiec
wstęp: 35 zł

Podczas naszych świątecznych warsztatów będziecie mogli własnoręcznie wykonać wielkanocne jajko metodą tradycyjną, jaką jest malowanie woskiem. Technikę batikową, zwaną także woskową, uznaje się za najstarszą na Słowiańszczyźnie. W Polsce najpopularniejsza była ona na wschodnich terenach, a obecnie zdobienie jajek woskiem jest popularne również na Śląsku. Zajęcia poprowadzi Izabella Terlecka-Synowiec – instruktorka plastyki i rękodzieła artystycznego.