🔍 Zabytki archeologiczne pod lupą specjalistów – promocja „Rocznika Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia 23”

W magazynach muzealnych znajduje się mnóstwo zabytków archeologicznych. Jak zmusić te milczące przedmioty sprzed setek lub tysięcy lat do ujawnienia sekretów? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki współpracy archeologów ze specjalistami z innych dziedzin – geologami, chemikami, antropologami czy historykami. Po miesiącach, a czasem nawet latach żmudnych analiz artefakty mogą wreszcie opowiedzieć swoją niezwykłą historię.

Umiejętnie zadane pytania badawcze, wiedza i doświadczenie profesjonalistów pozwoliły odkryć tajemnice m.in. multanek z Przeczyc, nowożytnego kafla z Zabrza-Rokitnicy i sposobu, w jaki wykonano ornament na ceramicznym rogu do picia odkrytym w Krzanowicach. Wyniki analiz specjalistycznych i nowych opracowań zabytków są tematem najnowszego, 23. tomu „Rocznika Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia”.

Już 27 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie promocyjne publikacji. Wśród autorów, którzy przyjęli zaproszenie, będzie historyk prof. Piotr Boroń z UŚ i Martyna Niemczyk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Nie zabraknie oczywiście pracowników i współpracowników Działu Archeologii MGB, którzy także mieli swój udział w odkrywaniu tajemnic przeszłości. 

kiedy? 27 kwietnia 2023 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2 
kto prowadzi? Dział Archeologii MGB