📚 Przeszłość i teraźniejszość górnośląskich placówek muzealnych – promocja 15. tomu „Rocznika Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Historia”

Już 26 stycznia o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie promujące publikację „Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Historia”, t. 15.

Muzealnicy, zazwyczaj zajęci prezentowaniem obecnej i minionej rzeczywistości, rzadko mają okazję zająć się sobą. Okazję taką stworzyliśmy, poświęcając 15. tom „Rocznika Muzeum Górnośląskiego” w serii „Historia” przeszłości i teraźniejszości górnośląskich placówek muzealnych. O swoich muzeach, ich historii i dniu dzisiejszym napisali dla nas dyrektorzy i pracownicy kilku znamienitych placówek muzealnych z Górnego Śląska: Edward Hałajko z Muzeum Powiatowego w Nysie, Joanna Ojdana z Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny oraz Adam Frużyński z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z Radzionkowa otrzymaliśmy tekst pióra Małgorzaty Laburdy-Lis poświęcony krótkim dziejom placówki, która nie jest sensu stricto muzeum, jednak nie sposób jej pominąć: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. Ten zestaw tekstów dedykowanych różnym muzeom uzupełnia artykuł Joanny Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, poświęcony miejscom upamiętniającym w różny sposób Wilhelma Roentgena i jego wielkie odkrycie – promienie X. Ponadto w tomie znajdziemy dwa teksty poświęcone zbiorom Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Agata Bryłka-Jesionek przedstawiła dzieje i zawartość kolekcji numizmatycznej, znajdującej się w naszym muzeum, z kolei Maciej Droń i Tomasz Śmiałek opracowali bardzo interesujący eksponat fotograficzny: album „Beuthen O/S im Bild” z 1933 r., zawierający blisko 130 zdjęć Bytomia z tego okresu. Uzupełnieniem tomu są, jak zwykle, recenzje i omówienia oraz kalendarium Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

kiedy? 26 stycznia 2023 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Dział Historii MGB
wstęp? 2 zł