💸 Od denara do grosza, czyli o najstarszych monetach polskich – wykład

Z ciężkim portfelem lekko się chodzi… Temat pieniędzy zawsze wywołuje sporo emocji. Ale czy wiecie, jak w średniowieczu powstawały monety, zanim trafiły do trzosa? Na to i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania pt. „Od denara do grosza, czyli o najstarszych monetach polskich”.

Miejscem produkcji monet jest mennica. W dawnych wiekach był to zakład rzemieślniczy, który z czasem wyposażano coraz to bardziej skomplikowanymi narzędziami i urządzeniami. Na czele mennicy stał urzędnik i rzemieślnik zwany mincerzem. Do jego zadań należała nie tylko produkcja i wprowadzanie monet do obiegu, ale także pobór opłat celnych. Produkcję monet można zobaczyć np. na XV-wiecznym malowidle ściennym w kościele św. Barbary w czeskiej Kutnej Horze.

Średniowieczne monety były produkowane przy użyciu dwóch żelaznych stempli. Dolny przytwierdzano do drewnianego pnia, na nim kładziono metalowy krążek i przykrywano górnym stemplem. Gdy uderzano w niego młotem, na monecie odbijał się wizerunek z obydwu stempli i w ten sposób powstawał monetarny środek płatniczy. Zapraszamy na wykład!

kiedy? 14 grudnia 2022 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? dr Agata Bryłka-Jesionek
wstęp? 2 zł