🏃‍♀️ Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia

Historyczny spacer śladami bytomskiej społeczności żydowskiej, organizowany przez Muzeum Górnośląskie, odbędzie się w niedzielę 3 października br. Podczas przechadzki po mieście będzie okazja, aby wysłuchać opowieści o żydowskich przedsiębiorcach i rodzinach, które zapisały się w historii Bytomia. To także szansa, aby odtworzyć topografię miejsc związanych ze społecznością bytomskich Żydów. Początek o godzinie 12.30. Zbiórka przed gmachem głównym  Muzeum. Bilet za 1 zł do kupienia kasie biletowej MGB budynku na placu Sobieskiego.

Bytom był jednym z tych miast górnośląskich, gdzie społeczność żydowska od połowy XIX wieku brała czynny udział w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta. Choć ślady tej obecności nie są wyraźnie zaznaczone w przestrzeni miejskiej, a przepiękna synagoga zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1938 roku – jeżeli wiemy, gdzie szukać i jak patrzeć, możemy odbudować pamięć o żydowskich mieszkańcach Bytomia.

Spacer jest częścią realizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu projektu „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. W ramach inicjatywy jesienią zostanie zrealizowanych szereg przedsięwzięć, które pozwolą na bliższe poznanie  historii i kultury Żydów na Górnym Śląsku.

W listopadzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta stała wystawa prezentująca judaiki, pochodzące z bytomskiej gminy wyznaniowej. Na ekspozycji znajdą się m.in. aron ha-kodesz, czyli szafa ołtarzowa do przechowywania Tory, bima – podwyższenie do czytania Tory, pulpit kantora, parochet – kotara zasłaniająca wnękę na rodały (spisane ręcznie zwoje Pięcioksięgu). Całość ekspozycji uzupełnią drobne przedmioty użyteczności codziennej i obrzędowej: pieczątka, świecznik czy mezuza – metalowy futerał z fragmentami Tory, umieszczany na odrzwiach żydowskich domów. Zwiedzający będą mogli także zobaczyć, jak wygląda talit z cicit – chusta z frędzlami zakładana do modlitwy, czy lampki pamięci. O nieobecnych przypomną natomiast fotografie, pocztówki oraz woluminy z przełomu wieków w językach hebrajskim i jidysz z wpisami i pieczęciami własnościowymi.

Wystawę uzupełniać będą film i książka „Dwa światy. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”, które obejmować będą elementy dziedzictwa niematerialnego Żydów. Dzięki temu na ekspozycji pojawią się wątki, których nie można zaprezentować na wystawie poprzez zachowanie eksponaty.