🎀 Na co dzień i od święta – strój rozbarski – wykład

Czy wiecie, jak wyglądał śląski strój codzienny? Jak wypadało ubrać się do sklepu, a jak w odwiedziny do dalekiej krewnej? Która kiecka była odpowiednia na niedzielną mszę, która zaś na większe święto?

Strój rozbarski paradny, czyli odświętny, jest bardzo charakterystyczny i nadal bywa noszony z okazji procesji Bożego Ciała czy innych świąt w niektórych parafiach na Śląsku. Panny w galandach z licznymi ręcznie malowanymi wstążkami przewiązanymi przez kieckę czy też mężatki w imponujących czepcach lub zawile wiązanych purpurkach, z bogato zdobionymi fartuchami są coraz bardziej rozpoznawalnymi elementami kultury śląskiej.

Jeśli chcielibyście poznać odpowiedzi na powyższe pytania i uzupełnić swoją wiedzę o rozbarskim stroju ludowym, zapraszamy na wykład!

💃 kiedy? 𝟏𝟔 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟏 (𝐜𝐳𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞𝐤), 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟕.𝟎𝟎
💃 gdzie? Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2
💃 prowadzi: Anna Grabińska-Szczęśniak
💃 liczba uczestników: 15 osób
💃 obowiązują zapisy: 𝟑𝟐 𝟐𝟖𝟏 𝟖𝟐 𝟗𝟒 𝐰. 𝟏𝟐𝟕 (Dział Edukacji)
💃 wykład bezpłatny, realizowany w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021