Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Projekt w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) 

dla Priorytetu: FESL.08.00-Fundusze Europejskie na infrastrukturę dla mieszkańca

dla Działania: FESL.08.07-Kultura i turystyka szczebla regionalnego

Zmieniamy się, by zachwycać! Przed nami prace związane z remontem głównego gmachu MGB. Przedmiotem projektu jest przebudowa i modernizacja budynku wystawowego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego obejmująca modernizację elewacji i podcieni, częściową termomodernizację dachu z przywróceniem naświetli, wymianę stolarki okiennej, modernizację strefy wejścia głównego, częściową modernizację klatki schodowej, wymianę i modernizację instalacji w budynku, rozbudowę wentylacji i klimatyzacji, montaż instalacji BMS, montaż podnośnika z poziomu 4 na antresolę, adaptację, przystosowanie i wyposażenie przestrzeni pod nowe wystawy, a także opracowanie projektów oraz wykonanie nowych wystaw stałych (archeologicznej, etnograficznej, trzeciej części wystawy przyrodniczej „Miasto” oraz modernizacji sektorów już istniejących) zgodnie z zakresem wskazanym w dokumentacji technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zasad dostępności.

Realizowane prace przyczynią się do rozszerzenia, unowocześnienia, zwiększenia dostępności bazy kulturalno-edukacyjnej muzeum oraz przystosowania jej do obowiązujących norm i standardów, w szczególności w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Głównym celem zadania jest wzmocnienie roli kultury w rozwoju regionu poprzez podniesienie atrakcyjności i zwiększenie dostępności oferty kulturalnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, co wraz z celami pośrednimi odpowiada na zidentyfikowane problemy i wyzwania. Zmieniamy się, by zachwycać!

Fasada budynku Muzeum Górnośląskiego z napisem "Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Na dole belka z logotypami Funduszu Europejskiego dla Śląskiego, flagi Unii Europejskiej i Polski oraz logo województwa/

 

Numer wniosku: FESL.08.07-IZ.01-085B/23

Tytuł projektu: Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Beneficjent – Lider projektu: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Numer naboru: FESL.08.07-IZ.01-034/23

Wydatki całkowite: 27 592 824.62 zł

Wydatki kwalifikowalne: 22 647 214.35

Przyznane dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 15 594 13853

Okres realizacji projektu: 2024-01-02 – 2027-12-31

Instytucja rozpatrująca wniosek: Instytucja Zarządzająca FE SL – Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

(zmiana wartości projektu czerwiec 2026)

#FunduszeEuropejskie, #FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie, #FunduszeUE

Śląskie

Muzeum Górnośląskie

jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.