Znacie słynnych śląskich rozbójników? Elias i Pistulke wracają w opowieści

Znacie historie opowiadane w górnośląskich domach, którymi bohaterami byli dwaj rozbójnicy (rojbry), którzy zabierali bogatym, ale niekoniecznie dawali ubogim?

„Karl Pistulke i Vinzent Elias – historia (prawie) post mortem” to tytuł wykładu, na który zapraszamy w niedzielę 31 maja o godzinie 15.00 do Centrum Edukacji MGB.

O dwóch najsłynniejszych „rozbójnikach” górnośląskich powstało wiele legend, opowieści, serial animowany i komiks. Jednak to nie folklor będzie przedmiotem opowieści o przestępcach: Karlu Pistulke i Vinzencie Eliasie. Historyczna narracja, rozpoczęta od spektakularnego procesu sądowego w Bytomiu, powiedzie nas w szeroki kontekst kulturowy XIX-wiecznej ciekawości ludzkiego ciała, szczególnie ciała przestępcy; ciekawości wszystkiego, czego nie można było wówczas zobaczyć na co dzień. Dr Beata Piecha-van Schagen, kierowniczka Działu Historii MGB zaprasza na wykład o czasach, w których narodziła się kultura oglądania i podglądania wszelakiej inności.

kiedy? 31 maja 2026 (niedziela), godz. 15.00
gdzie?  Centrum Edukacji MGB, Pl. Jana III Sobieskiego 2 (wejście od ulicy Piłsudskiego)
kto prowadzi? dr Beata Piecha-van Schagen
wstęp? 4 zł 

fot. Sąd okręgowy przed przebudową, zdjęcie ze zbiorów MGB