Książka pt. „Podróż przez wieki. Bakterie – dinozaury – ludzie” nagrodzona!

Nasza książka pt. „Podróż przez wieki. Bakterie – dinozaury – ludzie” autorstwa Marka Rysia z nagrodą główną Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2025″ w kategorii „publikacje książkowe”!
Serdecznie gratulujemy Autorowi oraz całemu zespołowi wydawniczemu MGB i zapraszamy na zakupy do naszego stacjonarnego sklepu oraz sklepiku internetowego:https://esklep.muzeum.bytom.pl/podroz-przez-wieki/3-218-100

Książka „Podróż przez wieki. Bakterie-dinozaury-ludzie” to próba rozszerzonego podsumowania dwóch wystaw w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu: „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” oraz jej kontynuacji: „Od dinozaurów do człowieka. Historia życia na Ziemi”. Jest to opowieść o powstaniu i historii życia na naszej  planecie; jego ewolucji i zmianach jakim podlegało na przestrzeni miliardów lat. Naszą podróż zaczynamy od momentu powstania wszechświata, pojawienia się Ziemi i pierwszych śladów życia. Potem odkrywamy zamierzchłe czasy pierwszych dużych organizmów, poznajemy wczesne ryby, płazy i gady w tym oczywiście te najbardziej znane – dinozaury, by dotrzeć do ssaków i wreszcie pierwszych ludzi. Nie jest to publikacja naukowa, lecz popularyzująca i systematyzująca wiedzę o historii życia na Ziemi. Dowiadujemy się przy tym co to jest paleontologia, jak datowane są znaleziska oraz na jakie okresy i dlaczego dzieje Ziemi zostały podzielone. Skierowana jest do wszystkich, interesujących się ewolucją i rozwojem życia na naszej planecie. Może ona przy okazji stanowić doskonałą pomoc dla nauczycieli biologii, podczas omawiania tych tematów w szkołach.

Mimo popularnego charakteru informacje zawarte w książce oparte zostały na aktualnych, w momencie jej przygotowywania, publikacjach naukowych, których część można znaleźć w bibliografii.