Jaskier to jedyna dorosła mewa czarnogłowa monitorowana nadajnikiem w projekcie „Ptaki TAURONA”. Odczyt z nadajnika wskazuje na to, że ptak postanowił zrobić wszystkich w konia i zamiast wrócić z francuskich zimowisk na Zbiornik Goczałkowicki lub inne dobrze znane akweny Górnośląskiego Pojezierza Antropogenicznego, urządził sobie europejskie tournée. Nasz bohater spędził kwiecień na odwiedzaniu potencjalnych miejsc lęgowych w Belgii.
Nadajnik pokazuje, że obecnie kręci się po żwirowniach w okolicach portu w Antwerpii. Być może Jaskier uznał, że „życie na walizkach” to jednak jego styl. Możliwe też, że szuka idealnej kolonii lęgowej bliżej swojego francuskiego zimowiska…
Tymczasem w naszych koloniach trwa prawdziwy casting na najlepsze miejsce do zamieszkania. Nowe pary mew czarnogłowych wpadają do kolonii śmieszek, rozglądają się, oceniają okolicę i najwyraźniej zastanawiają się: „A jakie tu są widoki? Sąsiedzi spokojni? Ryby dowożą?” Na pierwsze lęgi trzeba jeszcze chwilę poczekać, ale sezon dopiero się rozkręca!
A jeśli chcecie śledzić przygody młodych i dorosłych mew czarnych i dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę projektu: https://ptaki.tauron.pl/
Projekt badawczy jest możliwy dzięki wsparciu TAURON Polska Energia S.A, który ufundował nadajniki i jako Partner Muzeum Górnośląskiego wspiera naukę i ochronę przyrody.
TAURON Polska Energia S.A. jest Partnerem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Więcej o projekcie znajdziesz na stronie Muzeum Górnośląskiego: https://muzeum.bytom.pl/?p=36531

