W czerwcu 10 górnośląskich mew czarnogłowych zostało zaopatrzonych w nadajniki, które umożliwiają śledzenie przemieszczeń i ich dalszych historii życiowych. Teraz opuściły już tereny lęgowe i rozlokowały się w różnych miejscach w środkowej Europie.
Mewy czarnogłowe nie odbywają dalekich, spektakularnych wędrówek, ale nawet w Europie ich historie przemieszczeń są ciekawe. Młode mewy czarnogłowe można teraz spotkać w różnych miejscach. Jedna z takich przebywa od ponad tygodnia na Zbiorniku Przeczyckim koło Siewierza. Ta jednak nie jest oznakowana w ramach współpracy TAURON Polska Energia — Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Mapy zawierające lokalizacje podróży naszych mew czarnogłowych:


Jak widać z zestawienia na mapie, dwie nasze mewy są obecnie w Niemczech, dwie w Holandii, trzy w Czechach, po jednej we Francji i na Węgrzech. Niestety jedna z nich została zabita przez ptaka drapieżnego w północnych Włoszech.
Badanie zostało wykonane dzięki nadajnikom ufundowanym przez TAURON Polska Energia.
TAURON Polska Energia jest Partnerem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Więcej na temat projektu: https://muzeum.bytom.pl/?p=36531

