Ekspozycyjna przestrzeń na czwartym piętrze głównego gmachu już niebawem przejdzie spektakularną zmianę. W ramach projektu „Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” w tym miejscu czyli ostatniej kondygnacji budynku, zostanie przeprowadzona częściowa termomodernizacja dachu wraz z odtworzeniem naświetli dachowych. We wspomnianej przestrzeni zostanie przywrócona (aktualnie zabudowana) galeria (antresola), na której znajdą się gabloty z eksponatami projektowanej stałej wystawy archeologicznej. Na remont całego gmachu muzeum pozyskało kwotę ponad 23 mln zł, z czego 14,5 mln to środki z funduszy unijnych. Remont budynku rozpocznie się pod koniec roku. Zmieniamy się, by zachwycać!
Projekt nowej (stałej) wystawy archeologicznej
Celem przygotowywanej ekspozycji jest zapoznanie odbiorców z dziedzictwem archeologicznym Górnego Śląska oraz pokazanie, czym zajmują się archeolodzy i jakie znaczenie ma ich działalność nie tylko dla nauki, ale dla społeczeństwa i zwykłego człowieka. Na wystawie zostanie zaprezentowana w nowoczesny i interesujący sposób największa na Górnym Śląsku, liczącą ponad 350 tys. obiektów, kolekcja zabytków archeologicznych. W przestrzeni wystawienniczej zaplanowano m.in. wykorzystanie systemów multimedialnych, które mają być elementami wspierającymi ekspozycję, ale nie dominującymi. Wystawa będzie miała charakter popularnonaukowy.

Wizualizacja nowej wystawy archeologicznej, która powstanie na czwartym piętrze głównego gmachu MGB. Projekt firmy ART FM z Krakowa
Ogólna charakterystyka wystawy
Ekspozycja zostanie zrealizowana na czwartym piętrze głównego gmachu wystawowego MGB, w sali o powierzchni podstawowej ponad 400 m2 z antresolą liczącą ponad 100 m2. W holu przed wejściem do sali stanie makieta Bytomia z XV/XVI w.
Wystawa będzie miała układ chronologiczny, obejmujący okresy od epoki kamienia do nowożytności. Ważny element narracji ekspozycji to prezentacja zmieniającego się na przestrzeni wieków środowiska naturalnego, które wywierało wpływ na życie naszych odległych przodków. Niemal w każdej epoce, zmiany klimatyczne powodowały migracje grup ludzkich; tak dzieje się także obecnie.
Pochodzenie eksponatów
Znakomita większość zabytków pochodzi z Górnego Śląska i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie. Eksponaty z innych części ziem polskich, czy spoza jej terenów są nieliczne i zostaną wykorzystane jako rodzaj ciekawostek i porównań, np. ciężarek do miotacza oszczepów i groty oszczepów z Ameryki Płn. albo sztylet i sierp krzemienny z Rugii. W każdym z przedziałów chronologicznych zostaną pokazane najważniejsze dla nich obszary życia, momenty przełomowe, czynniki wprowadzające zmiany oraz ilustrujące je obiekty i rekonstrukcje oraz symbole graficzne z odpowiadającymi im gatunkami zwierząt i roślin (także z reliefem dla niewidomych).
Ostatni dzień zwiedzania wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wąż”
15 czerwca będzie można po raz ostatni zobaczyć tę przestrzeń wystawową. Tego dnia odbędzie się wyjątkowe wydarzenie- oprowadzanie po wystawie „Zwierzęta przeklęte. Wąż” aż z czterema kuratorami! O 12.30 i 15.30 Agnieszka Bartków, opowie o motywach węża w sztuce a dr hab. Joanna Lusek przybliży wężową symbolikę pojawiającą się na eksponatach, kojarzonych z medycyną i farmacją. Przyrodnicza opowieść dr. Rolanda Dobosza będzie okazją, żeby poznać życie i zwyczaje syczących gadów. Całość dopełni informacja o motywach węży w symbolice religijnej, którą zaprezentuje Adam Larysz. Warto przypomnieć że wystawa otrzymała główną nagrodę w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku 2024.
Szczegółowo o projekcie modernizacji budynku piszemy: https://muzeum.bytom.pl/?p=35491
Numer wniosku: FESL.08.07-IZ.01-085B/23-003
Tytuł projektu: Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Wnioskodawca – Lider projektu: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Sposób wyboru projektów: Wybór niekonkurencyjny
Numer naboru: FESL.08.07-IZ.01-034/23
Wydatki całkowite: 23 167 768.92 zł
Wydatki kwalifikowalne: 19 082 109.76
Przyznane dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 14 693 224.53
Okres realizacji projektu: 2024-01-02 – 2027-09-30
Instytucja rozpatrująca wniosek: Instytucja Zarządzająca FE SL – Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie