„Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Uroczyste wręczenie nagród
Mroczne opowiadania ukazujące zakamarki ludzkiej duszy, wiersze przedstawiające tęsknotę za światem pełnym ładu i harmonii, eseje pokazujące zmagania młodych ludzi z próbą zrozumienia „obrazu-zagadki” – to tylko niektóre przykłady prac zainspirowanych obrazem z bytomskiej galerii. Za nami finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo…”. Na uroczystość do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przybyli goście z całego kraju, aby bliżej poznać obrazy z Galerii Malarstwa Polskiego i odebrać nagrody za najlepsze literackie opisy dzieła Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy”. Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Nela Julia Sawicka z Warszawy. To jej zastępca Prezydenta Miasta Bytomia Adam Fras wręczył Gęsie Pióro.
Czy obrazy klasyków malowane na płótnie mogą być inspiracją dla młodzieży w epoce cyfryzacji i wzmożonego rozwoju technologicznego? Okazuje się, że tak.
Anna Rak, pomysłodawczyni konkursu i jurorka:
Ważne jest, aby wyostrzyć wzrok, uruchomić skojarzenia i przelać je na papier. To doskonałe zadanie uruchamiające umiejętności postrzegania i rozumienia otaczającego nas świata. Zadanie dodajmy niełatwe, ale mimo to aż 175 uczestników podjęło się tegorocznej rywalizacji, a efekty ich prac są już dostępne w publikacji pokonkursowej.
Dr Anna Matuszewska-Zator, jurorka konkursu, redaktorka książki z nagrodzonymi pracami:
Noc, księżyc, jezioro, cisza – oto tematyka tegorocznej, dość wyrównanej edycji konkursu. Większość prac w kategorii literackiej cechowało bardzo umiejętne, zwykle dość zawoalowane odkrywanie przed odbiorcami kolejnych detali obrazu – czy to w formie wartkiego opowiadania, esencjonalnego eseju, czy też emocjonalnego wiersza bądź dialogu. Większe trudności sprawiła uczestnikom w tym roku kategoria formalna.
Konkurs organizowany jest po raz 21. Co roku młodzież opisuje inny obraz z Galerii Malarstwa Polskiego w Bytomiu. Najlepsze prace są drukowane w formie publikacji udostępnianej w sieci jako pdf i w wersji papierowej.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic ukrytych w obrazach.
Wersja elektroniczna publikacji pokonkursowej (PDF, rozmiar pliku: 2 MB)
fot. Witalis Szołtys
*
Werdykt XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
„Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Jury w składzie:
Iwona Mohl – przewodnicząca jury, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,
Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,
dr Anna Matuszewska-Zator – główny specjalista ds. wydawnictw i koordynator wydawnictw Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,
po przeczytaniu 175 prac zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.
Kategoria literacka:
I nagroda – Gęsie Pióro – Nela Julia Sawicka z Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie,
II nagroda – Michał Świerczyński z Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu,
III nagroda ex aequo – Oliwia Michalczyk z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu,
III nagroda ex aequo – Lena Michalak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze,
I wyróżnienie ex aequo – Franciszek Płonka ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich,
I wyróżnienie ex aequo – Nicola Szmit z Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu,
II wyróżnienie – Aleksandra Jędrzejczak ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku.
Kategoria formalna:
II nagroda – Julia Brzezińska ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO w Warszawie,
III nagroda – Lena Dzierżak z Zespołu Szkół w Poniatowej,
I wyróżnienie – Natalia Surmacka z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu,
II wyróżnienie – Antoni Paczuski ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO w Warszawie.