28 maja zapraszamy na wykład „Fryderyk Chopin: »Fortepianowi gadam to, co bym tobie był nieraz powiedział«”

„Fortepianowi gadam to, co bym tobie był nieraz powiedział” – nie są to słowa, które kompozytor Fryderyk Chopin skierował do George Sand, ale są to słowa, które wiele tłumaczą: językiem, którym potrafił się porozumiewać, był przede wszystkim język muzyki.

Majowe spotkanie poświęcone zostanie korespondencji Fryderyka Chopina z George Sand, jej dziećmi i przyjaciółmi obydwojga. Ponieważ nic nas tak nie zdradza, jak słowa i to słowa, o których wielu myśli, że dotrą jedynie do adresatów, to pewne zdarzenia widziane z dwóch stron, a czasami jedna sytuacja opisana przez kilka osób w korespondencji, może czytelnika zaskoczyć. Ukazać zupełnie inne oblicza, a w tym wypadku – genialnego kompozytora i znakomitej pisarki.

Poprzez listy spróbujemy zrozumieć świat uczuć naszej pary, jej przywiązanie do siebie i ostateczne losy tego spotkania, które liczyło sobie prawie dziewięć lat. Bohaterami pierwszego planu będą również Solange i Maurycy, dzieci Sand. W tle będą też bliscy przyjaciele i rodzina Chopina.

Zatem dowiemy się, co para myślała o sobie wzajemnie, i jaki opis swojego partnera wysyłała w świat. Z pewnością intrygujące są ich zachowania w momencie kryzysu.  

Listy paradoksalnie, wbrew intencjom nadawcy, obnażają myśli, przekonania, a czasami nawet wyziera z nich złość i bezradność. Ciekawe są ze względu na opisy chorób, natury czy architektury, kłopoty finansowe, gry i zabawy, kulinarne rozkosze podniebienia towarzyszące bohaterom, a także opisy zwierzaków, których w Nohant nie brakuje. Sand zostawiła nam nie tylko swój świat mentalny, wewnętrzny, ale i ten zewnętrzny – opisy natury, formy spędzania czasu, kłopoty z pocztą czy warunki podróży i… swoje poczucie humoru.

Zatem podczas spotkania opowiemy sobie o tym, któremu psu poświecił Chopin swoje kompozycje, jakie francuskie danie przygotowała mała Solange, kto w tym tandemie bardziej kochał Paryż, a kto bardziej Nohant, i kiedy Sand zamontowała u siebie kaloryfery. Dowiemy się także, kogo nie cierpiał Fryderyk, a kogo lubił. Które dziecko faworyzowała George Sand, a które działało jej na nerwy…

Zapraszamy na spotkanie, na którym objawi się nam para ze swoimi zaletami i wadami, pełna życia i radości, często nękana chorobami i niepokojami, ale przede wszystkim pracowita i kochająca sztukę, muzykę i literaturę. Para, która zostawiła nam genialne kompozycje i wspaniałe książki, ale także korespondencję, która jest świadectwem ukrytych uczuć i namiętności.

kiedy? 28 maja 2025 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł