Kalendarium wydarzeń związanych z obchodami Roku Tragedii Górnośląskiej

Pojęcie Tragedii Górnośląskiej jest wielowątkowe i trudne do zdefiniowania. Jego cezurę wyznacza umownie „czas pomiędzy”, liczony od wprowadzenia w fazę realizacji planowych ewakuacji ludności cywilnej, więźniów i jeńców wojennych na przełomie 1944 i 1945 roku, przez ustanowienie na terenach „wyzwolonych” przez Armię Czerwoną polskiej administracji, do budzenia się na powrót życia w nowej społeczno-politycznej rzeczywistości powojnia. Bytom nie pozostawał w izolacji – ludzie i miejsca stali się świadkami licznych aktów przemocy i krzywd, składających się na dramat czasu u progu świata bez wojny. Czas ten naznaczony był ewakuacjami, wysiedleniami, tysiącami przypadków internowań, pracą przymusową i deportacjami do ZSRS, które dotknęły ludność autochtoniczną, oraz doświadczeniem ekspatriacji osób przybywających na Górny Śląsk z Kresów Wschodnich II RP.

Bytom splótł losy „ludzi stąd i stamtąd” w poczuciu straty bliskich, miejsca na ziemi czy poczucia bezpieczeństwa. Rok 1945 wyznaczał kres i początek. Osobiste tragedie rodzin zostały wyartykułowane dopiero po przemianach ustrojowych 1989 roku. Wcześniej władze komunistyczne wymazały pamięć o Tragedii Górnośląskiej. Współcześnie odzyskana pamięć o ludziach, miejscach i wydarzeniach, których kulminacja nastąpiła w roku 1945, obecna jest w dyskursie społecznym i – upamiętniona poprzez świadectwa, znaki i miejsca pamięci – stanowi istotny element tożsamości regionalnej.

Przygotowywany przez MGB projekt pt. „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia” obejmuje cykl wydarzeń, w tym: wydanie mapy (mapownika) , spacery po Bytomiu, projekcja filmu „Beuthen 1945. Tragische Kindheit in Oberschlesien”, X Konferencja Kresowa „Koniec i początek. Doświadczenia roku 1945 na Kresach Wschodnich i na Śląsku”, której będzie towarzyszyła publikacja o tym samym tytule.

Harmonogram „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia”

20 marca, godz. 17.00, MGB – Centrum Edukacji

pokaz filmu „Beuthen 1945. Tragische Kindheit in Oberschlesien” (TSKN Bytom, 2021)

14 maja, godz. 14.00, MGB – Centrum Edukacji

prezentacja mapownika „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia” dla nauczycieli

czerwiec–wrzesień, MGB

cykl comiesięcznych spacerów „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia”, szczegóły wkrótce na stronie MGB

19 września, godz. 16.00, TSKN Bytom

prezentacja mapownika „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia”

8 października, godz. 17.00, Pałac w Miechowicach

prezentacja mapownika „Bytom 1945. Miejsca – Ludzie – Wydarzenia”

21 listopada, MGB – Centrum Edukacji

X Konferencja Kresowa „Koniec i początek. Doświadczenia roku 1945 na Kresach Wschodnich i na Śląsku” wraz z promocją publikacji pokonferencyjnej „Koniec i początek. Doświadczenia roku 1945 na Kresach Wschodnich i na Śląsku”.