Warsztaty kreatywne w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
marzec i kwiecień 2025
Na warsztaty obowiązują zapisy w Dziale Edukacji:
32 281 82 94, w. 127
- 1.03.2025, sobota, godz. 12.30, koszt 15 zł
Bal na zamku
Prowadzenie: Cecylia Jańczuk
Zajęcia przeniosą Was na średniowieczny dwór, gdzie będziecie mieli okazję wziąć udział w balu i przygotowaniach do niego. Dowiecie się też, w co ubierali się dworzanie oraz o czym ich strój mógł świadczyć. I to nie wszystko – nauczycie się ponadto kilku prostych tańców i zabaw dworskich.
- 8.03.2025, sobota, godz. 12.30, koszt 15 zł
Od morza do chmur i z powrotem
Prowadzenie: Anna Rak
To kolejne spotkanie, na którym poznacie różne techniki malarskie. Tym razem odkryjecie moc farb akrylowych, dzięki którym stworzycie niesamowite krajobrazy. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wspólnie będziemy oswajać sztukę, a także szukać odpowiedzi na takie pytania, jak: czym jest kolor, w jaki sposób uzyskać jego odcienie i jak mieszać barwy, aby stworzyć rysunek pełen ekspresji?
- 15.03.2025, sobota, godz. 12.30, koszt 15 zł
Latanie dla każdego
Prowadzenie: Marek Ryś
Od zarania dziejów człowiek chciał wzbić się w powietrze i dorównać ptakom. Na naszych zajęciach nie dość, że każdy zbuduje własny samolot, to jeszcze będzie mógł zmierzyć się z innymi w Wielkich Zawodach Lotniczych w kategoriach „Najdłuższy lot” i „Najefektowniejsza akrobacja”. Emocje i satysfakcja gwarantowane – także dla rodziców, którzy niewątpliwie zechcą kibicować swoim pociechom.
- 22.03.2025, sobota, godz. 12.30, koszt 15 zł
Panna Marzanna
Prowadzenie: Magdalena Pospieszałowska
Co jesteście w stanie zrobić, żeby pozbyć się zimy? Czy ktoś jeszcze pamięta, że nie tak dawno na śląskich wsiach mieszkańcy brali udział w wypędzaniu zimy i witaniu wiosny? Tym razem chcemy opowiedzieć Wam o czasach, kiedy wiośnie trzeba było nieco pomóc. Wówczas na wiejskich drogach pojawiały się rozśpiewane grupy młodych ludzi wynoszących marzannę, a następnie wnoszących do wsi kolorowy, pięknie przystrojony goik. Symboliczne pożegnanie zimy i powitanie wiosny było niezwykle ważnym obrzędem obchodzonym niegdyś w piątą niedzielę Wielkiego Postu, sam obrzęd z kolei przybierał rozmaite formy zależnie od regionu. Proponujemy, żebyście dzisiaj zrobili razem z nami beskidzką laleczkę-marzaneczkę, której nie trzeba topić – za to można zabrać ją na spacer po okolicy i wspólnie nawoływać wiosnę.
- 29.03.2025, sobota, godz. 12.30, warsztaty dla dorosłych, koszt 40 zł
Warsztaty zdobienia kroszonek woskiem pszczelim
Prowadzenie: Izabella Terlecka-Synowiec
Jeśli w tym roku chcecie mieć w koszyku wielkanocnym pięknie ozdobioną kroszonkę, to zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na warsztaty malowania woskiem! Tę technikę do perfekcji opanowała Izabella Terlecka-Synowiec – kroszonkarka, która poprowadzi w Muzeum zajęcia, w trakcie których młodzież i dorośli wykonają własne prace.
Tradycyjne zdobienie jajek wielkanocnych metodą batikową polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem na białe, niebarwione jajko, które następnie zanurza się w letniej bądź zimnej farbie. Do malowania woskiem używa się oczka od igły, łebka od szpilki albo rożka. Po naniesieniu wzoru jajko zostaje pokryte farbą, która barwi skorupkę niepokrytą woskiem. Miejsca zamalowane woskiem pozostają zatem białe. Rysowanie kolejnych wzorów na zafarbowanych powierzchniach i powtarzanie czynności barwienia sprawia, że na jajku pojawiają się dodatkowe kolory.
- 5.04.2025, sobota godz. 12.30, koszt 40 zł
Miodem pachnące – warsztaty robienia świec woskowych
Prowadzenie: Marek Kulawik – „Moje pszczoły”
Nie tylko pszczoły kochają kwiaty! Podczas warsztatów z naturalnego wosku pszczelego oraz z węzy stworzycie świece w kształcie kwiatów, zajączków, baranków pisanek, kurczaczków i innych motywów kojarzonych ze świętami. A przy okazji dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat życia pszczół. Zajęcia poprowadzi zawodowy pszczelarz. Dzięki niemu nie tylko zajrzycie do wnętrza ula, poznacie produkty i narzędzia pszczelarskie, ale również pokochacie pszczoły. Stworzone własnoręcznie arcydzieła z wosku świetnie nadadzą się na prezent dla kogoś bliskiego lub do dekoracji świątecznego stołu.
- 12.04.2025, sobota, godz. 12.30, koszt 15 zł
Warsztaty robienia palm wielkanocnych
Prowadzenie: Cecylia Jańczuk
Czym byłby wiosenny, świąteczny czas bez palm wielkanocnych? Podczas warsztatów poznacie różne radosne sposoby celebrowania Świąt Wielkanocnych, odkryjecie te znane i mniej znane tradycje naszych przodków, a na koniec wykonacie swoją własną palmę.