Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach kreatywnych w naszym muzeum!

Warsztaty kreatywne w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
styczeń i luty 2025
Na warsztaty obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127

WARSZTATY DLA DZIECI

11 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Karnawał po śląsku

prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 15 zł

Karnawał bez maski to jak Kubuś Puchatek bez Prosiaczka! Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Dawniej był to niezwykle radosny okres, obfitujący w zaskakujące zabawy. Wyszkubki, zimowe wesela, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber, taniec z niedźwiedziem i przede wszystkim wielkie muzykowanie – nasi pradziadowie wiedzieli, jak się bawić! Podczas warsztatów wykonacie maski karnawałowe inspirowane lokalną tradycją.

18 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Krótka historia pierniczka – prezent dla dziadków

prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł

Pierniki i pierniczki na przestrzeni dziejów przybierały najróżniejsze, zawsze niezwykle ciekawe, a niekiedy mające konkretne znaczenia, symboliczne kształty. Widzieliście ciasteczka w kształcie karocy zaprzężonej w konie albo w formie niedźwiedzia? A może wiecie, co znaczy otrzymanie pierniczka w kształcie eleganckiej, ozdobnej rękawiczki? Czy tylko serce jest symbolem miłości? Na zajęciach obejrzycie XVIII-wieczne formy piernikarskie i dowiecie się, jakie ukryte znaczenia mogą się za nimi kryć. Ozdobicie też pierniczki, które potem będzie można ofiarować jako słodki prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

25 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Kamuflaż na dinozaura
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
wstęp: 15 zł

Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale ponadto każdy będzie mógł zamienić się w niemal prawdziwego dinozaura i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalny kostium, który, chociaż skromny, zmieni Was w prehistoryczne jaszczury.

1 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Akwarele na niedziele – weekend ze sztuką

prowadzi: Anna Rak
wstęp: 15 zł

Jeśli chcecie widzieć więcej i rozumieć więcej, a przy tym dobrze się bawić, tworząc piękne dzieła – te zajęcia są właśnie dla Was. Akwarele na niedziele rozpoczynają cykl spotkań ze sztuką, dzięki którym poznacie różne techniki artystyczne. Tym razem obejrzycie obrazy malowane farbami wodnymi. Nauczycie się tworzyć krajobrazy i abstrakcje właśnie w tej technice, by potem móc to wielokrotnie wykorzystywać taka zabawa jest idealnym sposobem na spędzenie kreatywnego weekendu dla całej rodziny!

8 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Miodem pachnące – ekokosmetyki i cukrowe pszczółki

prowadzi: Marek Kulawik – „Moje pszczoły”
wstęp: 40 zł

Tym razem podczas warsztatów pszczelarskich wykonacie ekologiczne kosmetyki z miodem oraz ulepicie słodkie pszczółki. Przy okazji dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat życia tych bardzo pożytecznych owadów. Zajęcia poprowadzi zawodowy pszczelarz – dzięki niemu nie tylko zajrzycie do wnętrza ula, poznacie produkty i narzędzia pszczelarskie, ale również pokochacie pszczoły. Stworzone własnoręcznie produkty świetnie nadadzą się na prezent dla kogoś bliskiego, na przykład w formie walentynkowego podarunku.

22 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Witraże z motylich skrzydeł

prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł

Czy motyle przez całe swoje życie zachwycają pięknymi skrzydełkami? Jak szybko potrafią latać? Czy w zimie też można je spotkać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w czasie zajęć. Część teoretyczną uzupełnią warsztaty plastyczne, podczas których każdy będzie miał okazję stworzyć własnego motyla o wielobarwnych skrzydłach.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

13, 20 i 27 stycznia oraz 3, 10, 17 i 24 lutego 2025 (poniedziałki), grupa I 14.00–15.30 i grupa II 17.00–19.00
Spotkanie amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: obowiązuje opłata miesięczna, więcej informacji: tel. 32 281 82 94, w. 127

Zespół Tańca Dawnego to skrzyżowanie klubu sportowego, koła historycznego i szkoły tańca. Staramy się zrekonstruować tańce istniejące na terenie Europy od końca średniowiecza aż do XIX wieku, których opisy zachowały się do naszych czasów w traktatach tanecznych bądź innych źródłach. Wspólnymi siłami ożywiamy tańce dawne poprzez badania i treningi.

8, 15, 22 i 29 stycznia oraz 5, 12, 19 i 26 lutego 2025 (środy), godz. 17.45–20.45
Szermierka historyczna – szabla i rapier
prowadzi: Śląska Akademia Fechtunku „Finta”
wstęp: 10 zł

Jeśli interesujecie się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki i chcielibyście spróbować swoich sił w szermierce historycznej, nauczyć się podstaw władania szablą, rapierem bądź sztyletem, to są to zajęcia dla Was. W trakcie spotkań rozwijamy swoją pasję związaną z historią, uczymy się podstaw technik władania dawną bronią, a przy okazji poprawiamy swoją sprawność, gdyż treningi są wymagające kondycyjnie. Przede wszystkim jednak jesteśmy pasjonatami szermierki historycznej i nie tylko nauczamy technik walki, ale też staramy się ożywiać ducha dawnych epok i kultur, w których szermierka była nieodłącznym elementem życia.

15 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Warsztaty mydlarskie dla dorosłych

prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 35 zł

„Tam, gdzie śmierdzą wszyscy, nie czuć nikogo” – mawiał w XII wieku Bernard z Clairvaux. Dzisiaj jednak nie wyobrażamy sobie, by nie myć się przynajmniej wodą z mydłem, o całej masie wonnych „mazideł” nie wspominając! Zasady higieny zmieniały się w ciągu ostatnich tysięcy lat. Pierwsze mydła wytwarzano z popiołu i tłuszczu już pięć tysięcy lat temu w Mezopotamii, a w starożytnym Egipcie dbałość o higienę, schludny wygląd i przyjemny zapach była ważnym elementem codziennego życia. W Europie natomiast sprawy miały się nieco gorzej i dopiero w XIX wieku znane nam dzisiaj mydło pojawiło się w aptekach, aż do XX wieku nie było jednak towarem zbyt powszechnie używanym. Podczas warsztatów proponujemy Wam nie tylko poznanie fascynującej historii higieny, ale również wykonanie unikalnego mydełka, które stanie się jej częścią.