XXI Ogólnopolski Konkurs Literacki „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Już po raz dwudziesty pierwszy zapraszamy uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. Tym razem będziemy opisywać dzieło Witolda Pruszkowskiego ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i średnich. Zadanie polega na opisaniu w dowolnej formie literackiej zaproponowanego dzieła sztuki znajdującego się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Tegoroczny temat stanowi obraz Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy”. Forma pracy powinna łączyć zarówno walory literackie, jak i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiamy autorom. Pracę należy zatytułować i wraz z kartą zgłoszeniową nadesłać w formie elektronicznej na adres edukacja@muzeum.bytom.pl dopisując w nazwie pliku imię i nazwisko autora pracy.

Jurorzy konkursu oceniają warsztat pisarski uczestników, umiejętność łączenia przez nich faktów, wyciągania wniosków, kreatywność i zdolność przekonywania do własnego zdania. To jeden z tych projektów, które pobudzają wyobraźnię młodych ludzi, pozwalają im patrzeć szerzej i wyjść poza schematyczne myślenie.

Uczniowie mogą składać prace do 11 lutego 2025 roku. Wyniki poznają pod koniec kwietnia. Wtedy też odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody rzeczowe, statuetki Gęsie Pióra, a także – co dla uczestników stanowi największe wyróżnienie – publikacje z tekstami laureatów konkursu.

Dla wielu osób udział w konkursie „Obraz a słowo…” jest cennym doświadczeniem. Rangę i wysoki poziom konkursu podkreśla to, że od kilku lat odbywa się on pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, jest polecany przez kuratoria oświaty i szkoły w całej Polsce.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

Publikacje pokonkursowe online

Filmy na podstawie tekstów laureatów:

Rok 2019 – Konieczność
Rok 2018 – Poszukiwanie
Rok 2017 – Świat za płótnem
Rok 2016 – Metafora
Rok 2015 – (De)kompozycja

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży szkolnej. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: literackiej i formalnej. Kategoria literacka obejmuje prace, w których w znaczący sposób ujawnia się forma literacka (opowiadania, wiersze, dramaty, rozmowy, listy i tak dalej). Kategoria formalna prezentuje klasyczną analizę dzieła sztuki, analizę porównawczą lub esej. W szczególnych przypadkach organizator rości sobie prawo do samodzielnego umieszczenia pracy w określonej kategorii.

Forma pracy powinna łączyć walory literackie i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiamy autorom. Pracę należy zatytułować.

Pierwszy etap eliminacji i wybór prac zgłoszonych do finału konkursu będzie miał miejsce w szkołach; przeprowadzą go nauczyciele. Wybrane prace (eseje lub inne formy opisu) przesłane zostaną następnie do Muzeum Górnośląskiego.

Prace powinny zostać dostarczone w formie elektronicznej wraz z kartą zgłoszeniową (wysłane na adres: edukacja@muzeum.bytom.pl) oraz jako wydruk komputerowy przesłany do muzeum (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom). Prosimy o wpisanie imienia i nazwiska autora w nazwę przesyłanego pliku. Karta do pobrania (format otwarty, wypełniamy komputerowo):

Karta zgłoszeniowa (rozmiar pliku 14,0 kB)

Regulamin (rozmiar pliku 20,0 kB)

Autorzy wyrażają zgodę na publikację nagrodzonych prac w wydawnictwie pokonkursowym, prezentację w całości lub we fragmentach w materiałach związanych z konkursem (patrz Regulamin Konkursu).

Biuro organizacyjne:
Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Osoby organizujące i nadzorujące konkurs: Anna Rak i Marek Ryś
Kontakt: 32 281 82 94 w. 127

Terminarz:
Prace mogą być nadsyłane do 11 lutego 2025 roku.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się pod koniec kwietnia 2025 roku.

Rozstrzygnięcie konkursu:
Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów.
Wszyscy laureaci i ich opiekunowie zostaną powiadomieni o werdykcie komisji konkursowej.
Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum.bytom.pl, oraz podczas gali finałowej konkursu (koniec kwietnia 2025 roku).
Najlepsze prace zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym.