Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji naukowej dotyczącej XIX-wiecznego odlewnictwa artystycznego i użytkowego Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wpływów pruskich. Sympozjum odbędzie się 6 marca 2025 roku w Muzeum Górnośląskim. Głównym założeniem wydarzenia jest pozyskanie wiedzy na temat XIX-wiecznego odlewnictwa artystycznego i użytkowego Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wpływów pruskich. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31.12.2024 r.
Konferencja jest częścią projektu, u podstaw którego leży wystawa „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. W zbiorach muzeum, będącego jednocześnie organizatorem konferencji, dominującymi artefaktami w zakresie rzemiosła artystycznego pozostają wyroby żeliwne Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach, powstałej w 1796 roku w znacznej mierze dzięki osobie Fryderyka Wilhelma von Redena – ojca rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku. Huta gliwicka jako jedyna w tym czasie na Śląsku posiadała wytwórnię wyrobów artystycznych. Była też jedną z trzech odlewni państwowych – obok ulokowanych w Berlinie oraz Sayn – między którymi regularnie zachodziły zarówno wymiana kadry pracowniczej, jak i, co ważniejsze, przepływ wzorów wielu rodzajów odlewów.
XIX wiek to także okres bujnego rozkwitu prywatnych inicjatyw mających na celu produkcję żeliwnego odlewnictwa artystycznego. W owym czasie odnotowano istnienie takich odlewni jak E.G. Zimmermanna w Hanau oraz całego szeregu zakładów berlińskich: giserni Siméona Pierre’a Devaranne’a, Johanna Conrada Geissa, Alberta Antona Mevesa czy C.A. Schwana. Znaki towarowe widniejące na wielu zabytkach ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu nakazują wspomnieć również o hutach w Mägdesprung am Harz, Lauchhammer, Wasseralfingen czy wreszcie hucie Halberg (Hälbergerhütte). Wszystkie łączy fakt posiadania w ofercie wyrobów o profilu artystycznym oraz użytkowym.
Nakreślona powyżej charakterystyka XIX-wiecznego pruskiego odlewnictwa artystycznego ma za zadanie wskazać na rozległość i wieloaspektowość tego zjawiska. I choć u podstaw precyzujących zasięg tematyczny konferencji znalazły się uwarunkowania o charakterze historyczno-geograficznym, organizatorzy wydarzenia zachęcają do możliwie najszerszej interpretacji podanego zagadnienia.
Proponowane (przykładowe) obszary tematyczne odnoszące się do wątku XIX-wiecznego żeliwnego odlewnictwa artystycznego:
- technologia procesu powstawania odlewu,
- historia hut i odlewni produkujących odlewy artystyczne,
- historia twórców hutnictwa obszarów podległych wpływom pruskim,
- historia artystów i twórców związanych z odlewnictwem artystycznym,
- historia przez pryzmat życia osób uwiecznionych w odlewach,
- trendy i mody determinujące stylistykę odlewów,
- życie codzienne z żeliwnymi utensyliami w tle,
- wzajemne związki i oddziaływania pomiędzy zakładami produkującymi żeliwne wyroby artystyczne,
- historia wybranego artefaktu żeliwnego (lub grupy żeliw),
- kolekcje oparte na żeliwnym odlewnictwie artystycznym XIX wieku.
Organizatorzy zachęcają również do przesyłania abstraktów o treści wykraczającej poza powyższe zestawienie, a jedynie zbliżonej do głównej myśli konferencji.
Prosimy o przesyłanie dokumentów w formie edytowalnej (.doc., .docx.) zatytułowanych według schematu „Imię nazwisko, Tytuł referatu” i zawierających:
- abstrakt (maks. 600 słów),
- numer telefonu oraz adres e-mail.
Prelegentów nie obowiązuje opłata konferencyjna.
Opłata dla biernych uczestników spotkania wynosi 10 zł.
Organizatorzy przewidują wydanie publikacji stanowiącej zbiór wygłoszonych przez prelegentów referatów.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Termin naboru zgłoszeń: 31.12.2024
Wyniki naboru zgłoszeń: 10.01.2025
Termin konferencji: 6.03.2025
Miejsce obrad: Centrum Edukacji, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Karta zgłoszeniowa (DOC, rozmiar pliku: 30,0 kB)
Adres do korespondencji: konferencja-zeliwo@muzeum.bytom.pl