Jubileusz 770. rocznicy lokacji Bytomia jest niewątpliwie doskonałą okazją do poznania ciekawostek związanym z naszym miastem. Edukatorzy Muzeum Górnośląskiego przygotowali 3 lekcje muzealne oraz warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zajęcia pełne nieoczywistych faktów z życia Bytomia będą realizowane na otwartej we wrześniu br. wystawie „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”.
Muzealne lekcja przybliżą najmłodszym i nastoletnim bytomianom tematy związane m.in z miejskimi legendami, życiem mieszkańców średniowiecznego grodu, czy kopalnictwem srebra.
Zapisy na muzealne lekcje w Dziale Edukacji: tel. 32 281 82 94, w. 127.
Oferta edukacyjna do wystawy „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”
Lekcja (koszt 8 zł od osoby)
„Srebrny Bytom – średniowieczne opowieści”
Bytom to bardzo stare miasto, niemal tak stare jak Kraków. Był to gród zasobny i bogaty w surowce np. w srebro, które w pobliżu wydobywano. Z tego powodu nazywano Bytom Srebrnym Miastem. Wydobycie minerałów nie było jednak jedynym zajęciem mieszkańców Bytomia. Jego bogactwo przyciągnęło tu rzemieślników wszelkiej maści, kupców i sklepikarzy. Było ich tak wielu, że całe ulice nazywano w nawiązaniu do charakteru działalności pracujących przy nich ludzi. Mamy więc ulicę Piekarską, Szewską czy Rzeźniczą. Na naszej lekcji postaramy się pokazać dzieje i życie średniowiecznego miasta na przykładzie znalezisk archeologicznych, odkrytych przez miejscowych naukowców.
Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 1–3, klasy 4–6, klasy 7–8 oraz szkoły ponadpodstawowe.
„W średniowiecznym mieście”
Jak wyglądał dzień z życia mieszkańca średniowiecznego miasta? Czym nasi dalecy przodkowie zajmowali się na co dzień? Czy ich życie przypominało nasze? W czasie zajęć wprowadzimy was w tajniki codziennego funkcjonowania ówczesnych ludzi z różnych klas społecznych. Dowiecie się czym się zajmowali, jakich przedmiotów używali, w co się ubierali (i o czym ich ubiór świadczył), ale też w jakimi rozrywkami mogli się cieszyć.
Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.
„Srebrne miasto: legendy bytomskie”
Bytom jest miastem o bardzo długiej i bogatej historii, która sięga średniowiecza. Ślady tej historii możemy odnaleźć w przestrzeni miasta, a także „pod miastem”, co wspaniale prezentuje wystawa „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”. Żeby jednak obraz ukryty na tych puzzlach był kompletny musimy uzupełnić go o historie, które mieszkańcy Bytomia opowiadali sobie od stuleci. Czy bytomskie dzieci naprawdę spały w srebrnych kołyskach? Jakie dramatyczne okoliczności towarzyszyły budowie kościoła farnego? Kto i dlaczego zatopił bytomskie kopalnie? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas lekcji na wystawie „Bytomskie puzzle. Archeologia miasta”, na której wysłuchamy historii o bytomskich kościołach, ukrytych skarbach, i sprytnych rabusiach, a następnie spróbujemy utrwalić je w niezwykłej, kolażowej formie.
Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 1–3, klasy 4–6, klasy 7–8 oraz szkoły ponadpodstawowe
Warsztaty (koszt 15 zł od osoby)
„Bytom średniowieczny – warsztaty”
W każdym mieście w średniowieczu musiało znaleźć się miejsce dla kilku ważnych budynków. Musiał tam być zamek lub ratusz, kościół, targowisko i warsztaty rzemieślników: garncarzy, piekarzy, szewców. No i oczywiście każde, duże miasto musiało być otoczone murem obronnym ze strzeżonymi bramami. W dodatku prawie zawsze nazwy ulic nawiązywały i nawiązują do rzemieślników, którzy mieli przy nich swoje warsztaty. Także nasze miasto, Bytom, które znane jest już od średniowiecza, było podobne. Na naszych zajęciach spróbujemy zrobić małą minimakietę miasta rozmieszczając w nim wszystkie te elementy. Oczywiście każdy będzie mógł taki miniaturowy Bytom zabrać do domu.