Wrześniowe spotkanie poświęcone zostanie egzotycznej krainie Egiptu. Dwa wieki temu wędrowali doń bardzo zamożni turyści – naukowcy, literaci, bibliści i pielgrzymi zmierzający do Ziemi Świętej. Na trasie podróży Egipt zazwyczaj był kolejnym, wspaniałym przystankiem, cel zaś stanowiła Jerozolima.
Wielkie zainteresowanie w Europie krajem faraonów i krokodyli datuje się na początek XIX wieku. Miał w tym udział Jean-François Champollion, który w 1822 roku odczytał pismo hieroglificzne. Kraj ten był już obecny zarówno w księgach Starego Testamentu, jak i w sztuce epoki hellenistycznej, nie był zatem ziemią nieznaną. Dopiero jednak rozwój środków komunikacji i ułatwienia w podróży spowodowały, że napływ turystów i naukowców przybrał na sile, a co za tym idzie – zaowocowało to badaniami naukowymi i odkryciami archeologicznymi, a także przyciągnęło turystów. Byli wśród nich poeci, literaci, dziennikarze – chętnie dzieli się swoimi egzotycznymi wrażeniami na łamach gazet i swoich książkach. Pozostawili nam świadectwa pobytu w poezji, powieściach i reportażach.
Wszystkich do kraju mameluków i faraonów sprowadza starożytny zespół zabytków architektonicznych, w tym onieśmielające wielkością świątynie i piramidy. Urzekają nas również sekrety starożytnych kapłanów związane z ich zdumiewającą wiedzą naukową. Świat tajemniczy dla Europejczyka i fascynujący swą odmiennością religijną i kulturową przyciąga jak magnes, ale z rzadka uchyla rąbek otaczającej go tajemnicy.
Jeśli chodzi o naszych rodaków, pierwszy opis wyprawy do piramid – pochodzący z XVI wieku – jest autorstwa Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła zwanego Sierotką.
W XIX wieku podróżników przybywało już znacznie więcej, a prekursorem był Władysław Wężyk, o którym dziś nikt nie pamięta. Pozostawił nam małą książeczkę „Egipt. Obrazy”, którą pamięci rodaków przywrócił przed II wojną światową Jan Bystroń. Oczywiście należy też wspomnieć o Słowackim i listach Sienkiewicza. Na spotkaniu nie zabraknie ponadto współczesnych pisarzy takich jak Ryszard Kapuściński czy badaczy tej miary co prof. Anna Świderkówna czy prof. Kazimierz Michałowski – łączących talent literacki z wiedzą naukową.
Wrześniowa opowieść o Nilu Błękitnym obejmie zatem nie tylko pisarzy dawnych, ale i współczesnych i potrąci współczesną strunę życia codziennego Egipcjan. Każdy bowiem, kto zawita do Egiptu w celu poznania kultury starożytnej, siłą rzeczy musi zetknąć się z krajem współczesnym sobie i skonfrontować swoje widzenie świata z zupełnie odmiennym widzeniem świata Egipcjan.
kiedy? 25 września 2024 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł