„Wakacje pod chmurką” ruszają już 4 lipca! Zapraszamy!

Wakacje pod chmurką 2024

Po raz kolejny organizujemy dla Was „Wakacje pod chmurką”! Jak to działa? Na każdy tydzień wakacji przygotowaliśmy inny temat, który będzie realizowany dwukrotnie: w każdy wtorek i czwartek w samo południe. W czasie tych letnich spotkań zgłębimy różne dziedziny wiedzy – od przyrodniczej przez archeologiczną aż po sztukę. W trakcie warsztatów m.in. poznamy techniki wytwarzania naczyń i kafli, spróbujemy swoich sił w garncarskim rzemiośle, odkryjemy tajemnice starych ogrodów, nauczymy się rozmnażać rośliny, stworzymy własne kolorowe i pachnące mydełka, odczytamy wskazówki i rozszyfrujemy tajne kody w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego, pomalujemy i ozdobimy drewniane zabawki, wykonamy kolorowego węża, spróbujemy „odczytać” chmury i wiele, wiele innych atrakcji. Zapraszamy!

wstęp: 15 zł (warsztaty mydlarskie: 35 zł)
obowiązują zapisy w Dziale Edukacji (dwa tygodnie przed wydarzeniem): 32 281 82 94, w. 127
zbiórka: przed kasą główną MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Dział Edukacji i Dział Archeologii

Uwaga: w przypadku deszczu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji zajęć w budynku.

Warsztaty są skierowane dla dzieci w wieku 6–12 lat.  

Istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych warsztatów dla grup zorganizowanych.

 

Harmonogram zajęć:

4 lipca / godz. 12.00
Z gliną przez wieki – warsztaty archeologiczne
prowadzi: Dział Archeologii
Glina to skała i jeden z najwcześniej wykorzystywanych do celów gospodarczych surowców. Przez wieki wykonywano z niej przedmioty użytkowe i ozdoby. To właśnie fragmenty rozbitych naczyń są zabytkami najczęściej znajdowanymi przez archeologów. Podczas warsztatów poznamy techniki wytwarzania naczyń i kafli oraz spróbujemy swych sił w garncarskim rzemiośle.

9 i 11 lipca / godz. 12.00
Tajemniczy ogród – warsztaty przyrodnicze
prowadzi: Anna Rak
Każdy z nas może zostać czarodziejem i wyczarować swój własny kącik przyrodniczy. Jak tego dokonać? Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice starych ogrodów, nauczymy się rozmnażać rośliny i poznamy wiele zabaw ogrodowych.

16 i 18 lipca / godz. 12.00
Warsztaty mydlarskie
prowadzą: Magdalena Pospieszałowska i Anna Rak
Uwaga: wstęp 35 zł
To najczystsze i najbardziej pachnące warsztaty! Poznamy historię brudu oraz stworzymy własne kolorowe i pachnące mydełka. Każdy wybierze ich indywidualny kształt, barwę i zapach, dobierze naturalne dodatki oraz stworzy oryginalny prezent dla siebie lub kogoś bliskiego.

23 i 25 lipca / godz. 12.00
Kosmiczne opowieści
prowadzi: Anna Rak
Wakacje to idealny czas na patrzenie w niebo i odkrywanie tajemnic kosmosu. W wyprawie w nieznane pomogą nam artyści dawni i współcześni. Razem z nimi wyruszymy w podróż kosmiczną i wykonamy prace inspirowane tą niezwykłą wycieczką.

30 lipca i 1 sierpnia / godz. 12.00
Wężowe sssploty
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Czy znacie bajkę o wężowym królu? Albo o mężu-wężu? A o Anakondzie spełniającej życzenia? Jeśli nie, zapraszamy serdecznie na zajęcia poświęcone opowieściom o wężach w różnych kulturach. Wszyscy jednak wiemy, że lepiej się słucha, gdy można równocześnie coś robić. Słuchając więc tych historii, każdy będzie miał okazję wypleść własnego włóczkowego węża.

6 i 8 sierpnia / godz. 12.00
Detektyw Szukalski na tropie
prowadzi: Marek Ryś
Galeria Malarstwa Polskiego jest nieskończonym źródłem zagadek i tajemnic, które wspólnie odkryjemy. Zapraszamy na grę terenową, w trakcie której odczytamy tajemnicze wskazówki i rozszyfrujemy tajne kody. Każdy zostanie współczesnym Indianą Jonesem, a na końcu być może czeka nawet skarb.

13 sierpnia / godz. 12.00
Pomaluj sobie zabawkę
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
Podczas warsztatów własnoręcznie pomalujemy i ozdobimy drewniane zabawki, które będzie można zabrać ze sobą do domu. A przy okazji dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o zabawkach naszych pradziadków.

20 i 22 sierpnia / godz. 12.00
Czy to wąż, czy nie wąż?
prowadzi: Marek Ryś
Czy zastanawialiście się czasem, dlaczego wąż jest taki, jaki jest? Podczas warsztatów odkryjemy najbardziej charakterystyczne cechy tego zwierzęcia, poznamy jego zachowanie i dowiemy się, skąd się wziął, dlaczego ma tak złą sławę i – oczywiście – czy powinniśmy się go bać. Na koniec każdy wykona własnego kolorowego węża, który w dodatku będzie się poruszał jak prawdziwy.

27 i 29 sierpnia / godz. 12.00
Wróżenie z chmur – warsztaty przyrodnicze
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Kiedy patrzymy w niebo, widzimy chmury o różnych kształtach i rozmiarach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego różnią się one od siebie? Co sprawia, że wyglądają tak, a nie inaczej? Czy można z nich coś odczytać? Podczas warsztatów poznamy odpowiedzi na te i inne pytania, będziemy mieć też okazję uruchomić swoją kreatywność, próbując „odczytać” chmury.