13 czerwca zapraszamy na wykład „Neila Postmana rozważania o kulturze”

Neil Postman, amerykański uczony technopesymista, którego książki, a przede wszystkim „Zabawić się na śmierć. Dyskurs publiczny w epoce show-businessu” z 1985 roku, „Technopol. Triumf techniki nad kulturą” czy „W stronę XVIII wieku. Jak przeszłość może doskonalić naszą przyszłość”, prawie pod sam koniec XX wieku znalazły się na listach światowych bestsellerów.

Sceptycznie nastawiony Postman wskazujący na plusy i minusy nowych technologii został zakrzyczany i nie tylko nie chciano usłyszeć jego pytań, takich jak „Komu technologia przyniesie większą władzę i wolność?” oraz „Czyja władza i wolność zmaleją?”, ale znaleźli się także tacy, którzy uznali za naiwne jego nawoływanie do krytycznego spojrzenia na sondaże i do porzucenia magicznego sposobu spoglądania na statystyki i liczby, a także jego rozstanie się z równie magicznymi procedurami biurokratycznymi powodującymi technokratyczne podejście do drugiego człowieka, który staje się jedynie kolejnym numerkiem w machinie.

Podczas kolejnego spotkania w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wizje i przemyślenia Neila Postmana – filozofa zajmującego się wpływem mediów i rozwoju techniki na społeczeństwo – się sprawdziły. Można pokusić się o stwierdzenie, że 21 lat po śmierci naukowca należy skonfrontować jego podejście do problemu komunikacji społecznej z rzeczywistością XXI wieku. Tym bardziej że jesteśmy już świadomi zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków rozwoju technologii, które przesunęły ciężar komunikacji z tradycyjnych mediów typu prasa, radio czy telewizja na media związane z technologią cyfrową. Świadomi bądź nie, znajdujemy się w samym centrum przemian technologicznych, jesteśmy „używani”, stanowiąc raczej przedmiot, a nie podmiot podczas tej rewolucji.

„Nie podlega dyskusji fakt, że komputer ogromnie zwiększył możliwości działania wielkich organizacji w rodzaju armii, linii lotniczych, banków czy urzędów podatkowych” – stwierdził wszak Postman w latach 90. ubiegłego wieku.

A co z nami, Kowalskimi? Co nam dała ta rewolucja i czy przypadkiem każdy, kto nie chce brać w niej udziału, skazuje się na wykluczenie lub, ewentualnie, siłą wciela się go do armii technologicznej, ponieważ władza, urzędy, banki i korporacje mają swoje sposoby na maruderów? Wygląda na to, że zwyciężeni chwalą zwycięzców, nie rozpatrując pojęcia wolności…

kiedy? 13 czerwca 2024 (czwartek), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł