Wystawa „Rytm miasta” otwarta! Trwa głosowanie publiczności

Żabie Doły, EC Szombierki, rolniczy pejzaż Bobrka, industrialne obiekty miasta, bytomskie kamienice, pejzaże sentymentalne… Co wyznacza rytm, którym żyją mieszkańcy Bytomia? Gdzie bije serce tego miasta? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na nowej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawę „Rytm miasta” można oglądać od 16 maja do 31 grudnia 2024 roku.

Na ekspozycji znalazło się 15 fotografii najwyżej ocenionych przez jury, wyłonionych spośród wszystkich zdjęć nadesłanych na konkurs. Na konkurs wpłynęło 161 prac wykonanych przez 39 fotografów amatorów. W momencie otwarcia wystawy ruszył plebiscyt na najpiękniejszą fotografię Bytomia. Kartę do głosowania otrzymuje się wraz z biletem na wystawę.

Zdjęcia zgłoszono w 5 kategoriach: „Industria”, „Pejzaż”, „Dziedzictwo”, „Codzienność” i „Sytuacja”. Najwięcej spośród zgłoszonych prac autorzy zakwalifikowali do kategorii „Industria”, „Pejzaż” i „Dziedzictwo”.

„Prezentowane na ekspozycji fotografie pokazują blaski, cienie i najpiękniejsze zakątki Bytomia. Obrazują także to, jak zmienia się nasze miasto” mówi dr Agata Bryłka-Jesionek, kuratorka wystawy.

Konkurs wraz z wystawą wpisują się w cykl wydarzeń jubileuszowych związanych z 770. rocznicą nadania Bytomiowi praw miejskich. Celem konkursu było promowanie walorów kulturowych i przyrodniczych miasta oraz uprawiania fotografii jako środka do ich dokumentowania i upowszechniania. Ekspozycji towarzyszy prezentacja pełna starych zdjęć Bytomia pochodzących ze zbiorów Działu Historii MGB.

„Wybraliśmy fotografie, na których goszczą ludzie, bo to właśnie oni stanowią o tym, jakie jest miasto i jaki jest jego rytm – mówi dr Joanna Lusek, kuratorka wystawy. – To takie swoiste przecięcie miejsca, czasu i tego, co dzisiaj, z tym, co było kiedyś” – dodaje.

Całość wystawy dopełniają obiekty związane z historią Bytomia. Co miesiąc na wystawie pojawi się jeden eksponat (lub kilka) związany z „rytmem miasta”. W maju prezentowane są pamiątki mające związek z bytomskim szkolnictwem.

Wyłonienie zwycięzców konkursu „Rytm Miasta” Muzeum Górnośląskie powierzyło zwiedzającym. Każdy, odwiedzając wystawę, będzie mógł oddać głos na jedną pracę. Głosowanie zakończy się 12 grudnia bieżącego roku. Autorzy trzech prac, które zdobędą najwięcej punktów, podczas finisażu wystawy 19 grudnia otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Bytomia. Zapraszamy do głosowania od 16 maja!

czas trwania: 16 maja – 31 grudnia 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Agata Bryłka-Jesionek, Maciej Droń, dr Joanna Lusek
wstęp: w cenie biletu na wystawę „Rytm miasta”