Konkurs i wystawa „Górnośląskie kroszonki” ponownie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu!

Wystawa „Górnośląskie kroszonki” ponownie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Nasi zwiedzający już od 19 marca będą mogli oglądać prawdziwe arcydzieła kroszonkarskie. Dla naszej instytucji to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez. Warto wybrać się na nią przed Wielkanocą, by zainspirować się wzorami kroszonek, które później będzie można umieścić w świątecznym koszyku. Zapraszamy!

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, cieszący się wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział około 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy – ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów – od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Regulamin konkursu „Górnośląskie kroszonki 2023”

czas trwania: 19 marca – 30 kwietnia 2023
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak

Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2023” zostanie zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom.

Czarna pisanka z kolorowymi kwiatowymi motywami, wykonanymi techniką batikową na białym tle. Po bokach paski z powtarzającym się motywem kroszonki. Grafika do wystawy "Górnośląskie kroszonki 2023"

Grafika do wystawy „Górnośląskie kroszonki 2023”